ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը պաշտոնական այցով Մոսկվա է հրավիրել Աբխազիայի նախագահ Սերգեյ Բաղապշին։
Այդ մասին հայտնել է Աբխազիայում Ռուսաստանի դեսպան Սեմյոն Գրիգորեւը։ Նրա խոսքով, Ռուսաստանը եւ Աբխազիան «փոխգործակցության բարձր մակարդակ են նախատեսում»։ «Դմիտրի Մեդվեդեւը պաշտոնական այցով Մոսկվա է հրավիրել Աբխազիայի նախագահ Սերգեյ Բաղապշին։ Մենք կարծում ենք, որ այցը տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ նորընտիր նախագահը կզբաղեցնի իր պաշտոնը»,- նշել է դեսպանը։
Նրա խոսքով, նախատեսվում է նաեւ կապերի ամրապնդում խորհրդարանների եւ այլ գերատեսչությունների մակարդակով։ «Աբխազական ղեկավարության հետ մենք երկու կարեւոր իրադարձություններ կնշենք՝ Աբխազիայի՝ 200 տարի Ռուսաստանի հովանու տակ գտնվելը եւ Հայրենական մեծ պատերազմի 65-ամյակը»,- հայտարարել է Գրիգորեւը։

Президент России Дмитрий Медведев пригласил главу Абхазии Сергея Багапш посетить с официальным визитом Москву. Как сообщает информационное агентство «Апсныпресс», об этом заявил
посол России в Абхазии Семен Григорьев. По его словам, Россия и Абхазия «планируют развитие контактов на высоком и высшем уровнях».
«Дмитрий Медведев приглашает Сергея Багапш с официальным визитом в Москву. Мы предполагаем, что данное приглашение будет реализовано после того, как новоизбранный президент, официально займет пост», — отметил посол. По его словам, также планируется углубление контактов на уровне парламентов и разных ведомств.
«Вместе с абхазским руководством и абхазским народом мы отметим две важные даты — 200-летие принятия Абхазии под покровительство России и 65-ю годовщину победы в Великой отечественной войне», — заявил Григорьев.