Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հաջողությունները զգալի չափով կախված են Ադրբեջանի վրիպումներից։ Այսպիսի կարծիք դեկտեմբերի 26-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ չնայած նրան, որ վերջին ժամանակներում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ լուրջ փոփոխություններ չկան՝ փոխվել է հենց ինքը՝ Ադրբեջանը. Նա ավելի անկանխատեսելի է դարձել, նույնիսկ ինքն իրեն վնասող։
Մասնավորապես, քաղաքագետը նշեց Ռամիլ Սաֆարովի պատմությունը։ «Մարդասպանի հերոսացումը նվեր դարձավ Հայաստանի համար։ Ամբողջ պատմությունը վնասել է Ադրբեջանի համբավը»,- ընդգծել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։ Նրա խոսքով՝ դրանով Բաքուն ինքնաբերաբար ապացուցեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող գտնվել Ադրբեջանի կազմում։
«Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը 2012 թվականին գտնվել է ուժեղ դիրքերում։ Սակայն անհրաժեշտ է ավելի նախաձեռնող լինել, քանի որ Երեւանի հաջողությունները դեռ շատ բաներում պայմանավորված են Բաքվի վրիպումներով»,- ընդգծել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։

YEREVAN.- Success of Armenia’s foreign policy is conditioned by Azerbaijan’s blunders, head of Regional Studies Center Richard Giragosian told reporters.
Although there has been recently no movement in the Karabakh peace process, Azerbaijan has changed becoming more unpredictable, causing harm to itself.
In particular, political analyst pointed out the incident with Ramil Safarov’s extradition.
“Glorification of the murderer was a present for Armenia. The incident damaged Azerbaijan’s image considerably,” he said. Thus, Baku proved that Nagorno-Karabakh cannot be a part of Azerbaijan.
“In general Armenia’s foreign policy had strong positions in 2012 but Yerevan must be more active, as its success is mainly conditioned by Baku’s blunders,” Giragosian emphasized.