Հայաստանում հաստատված սիրիահայ երիտասարդները հնարավորություն կունենան տարբեր մարզաձեւերում անվճար մարզվել: ՀՀ Ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի հանձնարարությամբ հունվարի 20–ից Դինամո մարզական կազմակերպությունը իր դռներն է բացելու Հայաստանում հաստատված  սիրիահայ երիտասարդներին` առաջարկելով բազմաթիվ մարզաձեւերի անվճար պարապունքներ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  ՀՀ Ոստիկանության մարտական եւ ֆիզիկական պատրաստականության բաժնի պետ, Դինամո մարզական կազմակերպության նախագահի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գառնիկ Հայրապետյանը: Նա նշեց, որ պրոֆեսիոնալ մարզիչների օգնությամբ սիրիահայ  երիտասարդները կարող են բարձր չափանիշներով վերանորոգված մարզական համալիրում պարապունքներ ունենալ հետեւյալ մարզաձեւերով` բռնցքամարտ, հունա-հռոմեական ըմբշամարտ, ազատ ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, սեղանի թենիս, շախմատ, քիք-բոքսինգ: Գառնիկ Հայրապետյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ Ոստիկանության այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի հնարավորություն տալ սպորտային տվյալներ ունեցող կամ պարզապես սպորտով զբաղվել ցանկացող սիրիահայ երիտասարդներին շարունակելու իրենց մարզումները նաեւ հայրենիքում:
Բոլոր ցանկացողները կարող են դիմել Դինամո մարզական կազմակերպություն, գրանցվել եւ այցելել: Կազմակերպիչները վստահեցնում են, որ տեղերի սահմանափակում չի լինի:
Նշենք, որ Սիրիայում ծավալված վերջին դեպքերի արդյունքում Հայաստան է տեղափոխվել 6000 սիրիահայ: Այսօր Հայաստանում կա ավելի քան 500 սիրիահայ աշակերտ եւ ավելի քան 300 սիրիահայ ուսանող:

Обосновавшиеся в Армении молодые армяне из Сирии получат возможность бесплатно заниматься разными видами спорта. По распоряжению начальника Полиции Армении, генерал-лейтенанта Владимира Гаспаряна, с 20 января спортивная организация «Динамо» откроет свои двери перед обосновавшимися в Армении молодыми сирийскими армянами, предлагая им бесплатные занятия по разным видам спорта. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил начальник отдела по боевой и физической подготовке Полиции Армении, первый заместитель председателя спортивной организации «Динамо», подполковник полиции Гарник Айрапетян.
Он отметил, что с помощью профессиональных тренеров сирийско-армянская молодежь может в отремонтированном по высоким стандартам спортивном комплексе заниматься следующими видами спорта: бокс, греко-римская борьба, вольная борьба, дзюдо, настольный теннис, шахматы, кикбоксинг. Все желающие могут обратиться в спортивную организацию «Динамо», зарегистрироваться и посещать занятия. Организаторы заверяют, что места не будут ограничены.
Отметим, что вследствие последних событий в Сирии в Армению переехали около 6000 сирийских армян. Сегодня в Армении есть более 500 сирийско-армянских учеников и более 300 сирийско-армянских студентов.