Դիարբեքիրի օդուժերի 2-րդ զինվորական դատարանում տեղի է ունեցել 2011-ի ապրիլի 24-ին ծառայության ժամանակ մեկ այլ զինվորի կողմից սպանված Սեւակ Շահին Բալըքչի գործով հերթական դատավարությունը։
Թուրքական Diyarbakirsoz.com կայքի փոխանցմամբ՝ ստամբուլահայ Սեւակ Շահին Բալըքչըի սպանության գործով հերթական դատավարության ժամանակ դատարանը կրկին հրաժարվել է գործով անցնող կասկածյալ Քվանչ Աղաօղլուի նկատմամբ կալանման որոշում կայացնել։
Ավելին, Քվանչ Աղաօղլուն դատարանից պահանջել է իր անվտանգությունն ապահովելու համար թիկնապահներ նշանակել՝ պնդելով, թե ԱՍԱԼԱ անունով մի հայկական կառույց իրեն սպանելու որոշում է կայացրել։
Այս ամոթալի դատավարության հետ կապված, քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Նուրսել Այդողանը նշել է, թե Սեւակի մահը պատահականություն չէր։ «Հայերի կոտորածի օր հանդիսացող ապրիլի 24-ին նման բան տեղի ունենալը ցույց է տալիս, որ այն պատահականություն չէր։ Այն հատուկ մշակված սպանություն էր»,-ասել է քուրդ պատգամավորը։
Նշենք, որ որ Սեւակի զորացմանը մնացել էր 23 օր։ 2011-ի ապրիլի 24-ի առավոտյան նա սպանվել է մեկ այլ զինծառայող` Քվանչ Աղաօղլուի կողմից: Սպանության հետ կապված ժանդարմերիան հայտարարել է, որ այն տեղի է ունեցել ծառայակից ընկերոջ հետ կատակ անելու ժամանակ, իբր, պատահաբար արձակված կրակոցից։ Սեւակի ծնողները պնդում են, որ իրենց որդուն սպանել են ազգայնականության հողի վրա՝ հայ լինելու համար։
Դատարանը հենց առաջին դատական նիստին ազատ է արձակել Քվանչ Աղաօղլուին` նշելով, թե նա փախչելու առիթ չունի: Դիարբեքիրի զինվորական դատարանում բարձրաստիճան մի զինվորական, ում անունը չի հայտնվում, հայտարարել է, թե Սեւակի սպանությունից հետո ականատես մի զինվոր մոտեցել է իրեն` ասելով, թե Քվանչ Աղաօղլուն Սեւակին ասել էր. «Թմբլիկ, քեզ սպանելու եմ»։

Во 2-ом военном суде ВВС Диярбекира прошло очередное слушание по делу об убийстве 24 апреля 2011 года военнослужащего армянского происхождения Севака Шахина Баликчи, совершенном сослуживцем.
Как передает турецкий сайт Diyarbakirsoz.com, суд во время очередного слушания по делу об убийстве стамбульского армянина Севака Шахина Баликчи вновь отказался принять решение об аресте главного подозреваемого по делу Кванча Агаоглы. Более того, Агаоглы потребовал у суда предоставить телохранителей, уверяя, что некая армянская структура АСАЛА готовит покушение на него.
Депутат от курдской партии «Мир и Демократия» Нурсель Айдоган отметил, что смерть Севака не было простым совпадением. « Такое деяние 24 апреля – в день армянской резни не случайно. Это было специально подготовленное убийство», - заявил курдский депутат.
Напомним, что 24 апреля 2011 года в одном из подразделений Вооруженных сил Турции был убит военнослужащий – армянин по происхождению Севак Шахин Баликчи.  Семья убитого солдата потребовала всеобъемлющего и детального расследования дела и обратилась к адвокатам, которые должны изучить результаты вскрытия.
Представители армии Турции утверждали, что убийство Севака было непредумышленным: сослуживец убил его вследствие неосторожного обращения с оружием.