Դիարբեքիրի օդուժերի 2-րդ զինվորական դատարանում տեղի է ունեցել 2011-ի ապրիլի 24-ին ծառայության ժամանակ մեկ այլ զինվորի կողմից սպանված Սեւակ Շահին Բալըքչի գործով հերթական դատավարությունը։
Թուրքական Diyarbakirsoz.com կայքի փոխանցմամբ՝ ստամբուլահայ Սեւակ Շահին Բալըքչըի սպանության գործով հերթական դատավարության ժամանակ դատարանը կրկին հրաժարվել է գործով անցնող կասկածյալ Քվանչ Աղաօղլուի նկատմամբ կալանման որոշում կայացնել։
Ավելին, Քվանչ Աղաօղլուն դատարանից պահանջել է իր անվտանգությունն ապահովելու համար թիկնապահներ նշանակել՝ պնդելով, թե ԱՍԱԼԱ անունով մի հայկական կառույց իրեն սպանելու որոշում է կայացրել։
Այս ամոթալի դատավարության հետ կապված, քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Նուրսել Այդողանը նշել է, թե Սեւակի մահը պատահականություն չէր։ «Հայերի կոտորածի օր հանդիսացող ապրիլի 24-ին նման բան տեղի ունենալը ցույց է տալիս, որ այն պատահականություն չէր։ Այն հատուկ մշակված սպանություն էր»,-ասել է քուրդ պատգամավորը։
Նշենք, որ որ Սեւակի զորացմանը մնացել էր 23 օր։ 2011-ի ապրիլի 24-ի առավոտյան նա սպանվել է մեկ այլ զինծառայող` Քվանչ Աղաօղլուի կողմից: Սպանության հետ կապված ժանդարմերիան հայտարարել է, որ այն տեղի է ունեցել ծառայակից ընկերոջ հետ կատակ անելու ժամանակ, իբր, պատահաբար արձակված կրակոցից։ Սեւակի ծնողները պնդում են, որ իրենց որդուն սպանել են ազգայնականության հողի վրա՝ հայ լինելու համար։
Դատարանը հենց առաջին դատական նիստին ազատ է արձակել Քվանչ Աղաօղլուին` նշելով, թե նա փախչելու առիթ չունի: Դիարբեքիրի զինվորական դատարանում բարձրաստիճան մի զինվորական, ում անունը չի հայտնվում, հայտարարել է, թե Սեւակի սպանությունից հետո ականատես մի զինվոր մոտեցել է իրեն` ասելով, թե Քվանչ Աղաօղլուն Սեւակին ասել էր. «Թմբլիկ, քեզ սպանելու եմ»։

In the second military court of Diyarbekir another hearing was held on the case of the murder on April 24, 2011, of an Armenian soldier Sevag Sahin Balikci, committed by a colleague.
As the Turkish website Diyarbakirsoz.com informs, the court during the hearing on the case of the murder on April 24, 2011, of an Armenian soldier Sevag Sahin Balikci, once again refused to allow the arrest of the main suspect on the case, Kivanc Agaoglu. Moreover, Agaoglu asked the court to provide him with bodyguards, saying that some Armenian structures allegedly prepares a murder attempt at him.
MP from the Kurdish party “Peace and Democracy” Nursel Aydogan said Sevag’s death was not a coincidence.
“Such an act on April 24 - the day of the Armenian massacres - is not accidental. It was specially prepared assassination,” the Kurdish MP said.
On April 24, 2011, in one of the units of the Turkish Armed Forces a soldier was killed - ethnic Armenian Sevag Sahin Balikci. The family of a dead soldier demanded a comprehensive and detailed investigation of the case and turned to the lawyers who need to learn the results of the autopsy.
The army officials of Turkey claimed that the killing was unintended: the colleague killed him as a result of careless handling of weapons.