Մոսկվայի ոստիկանության, դատախազության եւ Միգրացիոն դաշնային ծառայության աշխատակիցները ստուգայցեր են սկսել մայրաքաղաքի արեւմտյան հատվածի մասնակի բնակեցված շենքերում: Նրանք 90 արտասահմանցու են ձերբակալել, որոնք հավաքարար էին աշխատում կոմունալ ծառայություններում եւ բնակվում էին քաղաքի հետնախորշերում:
РСН-ը հայտնում է, որ մի մասի մոտ երկրում մնալը թույլատրթղ փաստաթղթեր չեն եղել: Բոլորին տարել են ոստիկանության բաժին, նրանց ինքնությունը ճշտվում է:
«Ռիդուս»-ը գրում է, որ Մոսկվայում հավաքարարների լուրջ պակաս կա, խնդիրն ուղեկցվում է «եկվորների» մասին բոլոր մակարդակներում քննարկումներով: Իշխանությունները մոսկվացիներին կոչ են անում չխուսափել հավաքարար դառնալուց, սակայն դա իրադրությունը չի փոխում. Մոսկվան արդեն քանի տարի է կարգին չի մաքրվում:

Сотрудники московской полиции совместно с коллегами из прокуратуры и Федеральной миграционной службы провели рейд по частично выселенным домам на западе российской столицы. Они задержали 90 иностранных граждан, которые работали дворниками в жилищно-коммунальных организациях, а жили в трущобах.
РСН сообщает, что у половины задержанных при себе не оказалось разрешительных документов на пребывание в стране. Все они доставлены в полицейские участки, их личности выясняются – в том числе посредством допроса работодателей из ЖКХ.
Как пишет «Ридус», даже центр российской столицы обеспечен дворниками не более, чем на 80%. Дефицит дворников в Москве испытывается повсеместно. Он сопровождается разговорами на всех уровнях – о «понаехавших», о возможности привлекать «лучше наших из Косторомы, а не этих», призывами властей москвичам идти в дворники – что не меняет положения дел: Москва который год остается неприбранной.