Ուկրաինան պետք է հետեւի այլ երկրների օրինակին եւ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, «Կապիտալ» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Արսեն Ավակովը, ով Գերագույն ռադա է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբեյալ օրինագիծ:
«Խոսքը Օսմանյան կայսրության տարածքում հայ ազգաբնակչության ցեղասպանության ճանաչման մասին է, որը երիտթուրքերն իրականացրել են 1915-1920թթ»,-ասել է նա:
Ավակովն ընդգծել է, որ հունիսի 17-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում գրանցվել է նմանատիպ նախագիծ, որի տակ ստորագրել են 6 կոնգրեսականներ` պահանջելով ճանաչել Ցեղասպանությունն ու հայերի հանդեպ արդար գտնվել:
Ինչպես գրում է Analitika.at.ua-ն, կոմունիստական խմբակցության նախագահ Պյոտր Սիմոնենկոն նշել է, որ ՄԱԿ-ը վաղուց ճանաչել է ցեղասպանությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում հունիսի 6-ին գրանցվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախագիծ: Նախագծի հեղինակներն են պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավակովը:

Ukraine must follow the lead of many other countries and recognize the Armenian Genocide, Ukrainian MP Arsen Avakov said in an interview with Kapital newspaper.
“I mean recognition of the Armenian Genocide in the territory of the Ottoman Empire carried out by the government of the Young Turks in 1915-1920,” he said.
In his turn, chairman of the Communist faction Pyotr Simonenko noted that the UN has recognized the genocide long ago, Analitika.at.ua writes.
A bill, with respect to recognizing the mass annihilation of the Armenians in the Ottoman Empire, was registered in the Verkhovna Rada (Supreme Council; i.e., the Parliament) of Ukraine on June 6