ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը հրահանգել է մեկ օրով փակել մի շարք դեսպանատներ: Ըստ Agence France-Presse-ի` օգոստոսի 1-ին այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Մարի Հարֆը:
Պետդեպարտամենտի որոշումը Հարֆը մեկնաբանել է անհրաժեշտ զգուշավորությամբ եւ դեսպանատների աշխատակիցներին ու այցելուներին պաշտպանելու նկատառմամբ: Ընդ որում, հայտարարության մեջ չի ճշտվում, թե որ դեսպանատներն են փակվելու, ինչպես նաեւ այն, թե ինչ տեսակի վտանգ է սպառնում նրանց օգոստոսի 4-ին, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Associated Press-ը, վկայակոչելով անահայտ մնալու պայմանով տվյալներ հաղորդած ամերիկացի պաշտոնյաներին, հայտնում է, որ խոսքը մահմեդական երկրներում ԱՄՆ-ի դեսպանատների մասին է: Ի տարբերություն Լատինական Ամերիկայի եւ եվրոպական երկրների, որտեղ ԱՄՆ-ի դեսպանատները կիրակի օրերին փակ են լինում, մահմեդական երկրներում կիրակին աշխատանքային օր է:

Госдепартамент США распорядился на один день закрыть ряд американских дипломатических миссий. По данным Agence France-Presse, об этом заявила 1 августа пресс-секретарь американского внешнеполитического ведомства Мари Харф.
«Государственный департамент отдал распоряжение некоторым американским посольствам и консульствам оставаться закрытыми или же приостановить работу в воскресенье, 4 августа», — говорится в официальном сообщении ведомства.
Решение Госдепартамента Харф объяснила необходимой предосторожностью и заботой о сотрудниках и посетителях дипмиссий. При этом в заявлении не уточняется, какие диппредставительства будут закрыты, а также какие именно опасности угрожают им 4 августа, передает Lenta.ru.
Между тем Associated Press сообщает со ссылкой на американских чиновников, говоривших на условиях анонимности, что речь идет о диппредставительствах США в мусульманских странах. В отличие от стран Латинской Америки и Европы, где американские посольства по воскресеньям закрыты, здесь этот день является рабочим.