Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը մեկ տարով հետաձգելու վերաբերյալ օրինագծի քվեարկության արդյունքում ընդդիմությանը չբավականացրեց մի քանի ձայն, սակայն փաստը, որ 46 պատգամավորներ կողմ են քվեարկել, դրական ցուցանիշ է:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ նշելով, որ չնայած տապալմանը,  քվեարկության արդյունքը հաղթանակ է համարում:
«Իհարկե, կարելի էր ավելին անել, քանի որ երկու պատգամավոր բացակա էին: Քվեարկության արդյունքում պարզ դարձավ, որ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն իր թիմով, իշխանության եւ կառավարության հարկադրանքով, դեմ են քվեարկել օրինագծին, եւ իրենց կոալիցիոն գործընկեր ՕԵԿ-ին էլ ստիպել են հետեւել իրենց օրինակին»,- նշել է պատգամավորը:
Մինչդեռ, ըստ պատգամավորի, չորս խորհրդարանական խմբակցություններ հանդես էին եկել կառուցողական առաջարկներով, սակայն մերժվեցին: «Եթե իշխող կուսակցությունը ժողովրդի կողմից խռովություն էր ուզում, նա դրան հասավ, մինչդեռ մենք դա չէինք ցանկանում. մենք ցանկանում էինք հարցը լուծել խորհրդարանական ճանապարհով»:

В ходе голосования по законопроекту о переносе внедрения обязательной накопительной пенсионной системы оппозиции не хватило нескольких голосов, однако сам факт, что 46 депутатов проголосовали «за» – положительный показатель. Об этом в беседе с журналистами 4 декабря заявил секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян, отметив, что, несмотря на поражение, итоги голосования считает победой.
«Конечно, можно было сделать большее, так как два депутата отсутствовали. Вследствие голосования стало очевидным, что глава парламентской фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян со своей командой по принуждению власти и Правительства проголосовали против законопроекта, и заставили своего коалиционного партнера – фракцию «Оринац еркир», последовать их примеру», - отметил депутат.
Между тем, по словам оппозиционера, четыре парламентские фракции выступили с конструктивным предложением, однако получили отказ: «Если правящая партия добивалась широко протеста со стороны народа, то она этого добилась, между тем, мы этого не хотели. Мы стремились решить вопрос в парламентском формате».