Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը մեկ տարով հետաձգելու վերաբերյալ օրինագծի քվեարկության արդյունքում ընդդիմությանը չբավականացրեց մի քանի ձայն, սակայն փաստը, որ 46 պատգամավորներ կողմ են քվեարկել, դրական ցուցանիշ է:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ նշելով, որ չնայած տապալմանը,  քվեարկության արդյունքը հաղթանակ է համարում:
«Իհարկե, կարելի էր ավելին անել, քանի որ երկու պատգամավոր բացակա էին: Քվեարկության արդյունքում պարզ դարձավ, որ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն իր թիմով, իշխանության եւ կառավարության հարկադրանքով, դեմ են քվեարկել օրինագծին, եւ իրենց կոալիցիոն գործընկեր ՕԵԿ-ին էլ ստիպել են հետեւել իրենց օրինակին»,- նշել է պատգամավորը:
Մինչդեռ, ըստ պատգամավորի, չորս խորհրդարանական խմբակցություններ հանդես էին եկել կառուցողական առաջարկներով, սակայն մերժվեցին: «Եթե իշխող կուսակցությունը ժողովրդի կողմից խռովություն էր ուզում, նա դրան հասավ, մինչդեռ մենք դա չէինք ցանկանում. մենք ցանկանում էինք հարցը լուծել խորհրդարանական ճանապարհով»:

YEREVAN. – During the voting on тхе bill to postpone the introduction of new pension system, the opposition lacked several votes, Aram Manukyan told reporters.
The fact that 46 deputies voted ‘for’ the bill is a positive indicator, secretary of the Armenian National Congress faction told reporters.
“Of course, we could do more, as two deputies were absent. The voting revealed that the head of the parliamentary faction of the Republican Party of Armenia Galust Sahakyan and his team voted against the bill forced by the authorities and the government, and made their coalition partner, Orinats Yerkir, follow their lead,” Manukyan added.
Meanwhile, the opposition deputy added, four parliamentary factions made a constructive proposal which was rejected.
“If the ruling party was seeking mass protests, it has achieved the goal. We did not want it, we tried to resolve the issue in a parliamentary format,” he emphasized.