Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր՝ դեկտեմբերի 28-ին, «Ազգային միացյալ նախաձեռնության» ղեկավար Շանթ Հարությունյանի կալանքը երկարացվեց երկու ամսով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նրա փաստաբանը՝ Ինեսա Պետրոսյանը:
Նա նշեց, որ Շանթի վիճակը նյարդային էր: Դատական նիստի ժամանակ Շանթ Հարությունյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել եւ նշել, որ Հայաստանի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանողին դատում են Հայաստանի Հանրապետության անունից, ինչը ողբերգությունն է հայ ժողովրդի:
Նա շեշտել է, որ միշտ էլ Հայաստանի հայրենասերներին հայ չեկիստները դատել են ռուս-թուրքական համաձայնության արդյունքում եւ նրանց պահանջով, եւ դա կոչվում է Լենին-Քեմալ համաձայնագիր:
Հիշեցնենք, որ «Ազգային միացյալ նախաձեռնության» ղեկավար Շանթ Հարությունյանը, նոյեմբերի 5-ին, իր մոտ հարյուր աջակիցների հետ Գայ Ֆոքսի դիմակներով «Անոնիմուսների երթ» էր սկսել դեպի նախագահի նստավայր։ Սակայն ոստիկանները Մաշտոցի պողոտայում կասեցրել էին երթը, տեղի էին ունեցել բախումներ, հնչել էին պայթյուններ, ոստիկանները բերման էին ենթարկել 38 ակտիվիստների, այդ թվում՝ Շանթ Հարությունյանին եւ նրա որդուն։ Բախումների հետեւանքով տուժել էր 16 մարդ, այդ թվում ութ ոստիկան: Մարմնական վնասվածքներ էր ստացել NEWS.am-ի թղթակիցը:
Նշենք, որ բերման ենթարկվածներից 18-ին ներգրավվել էին որպես վկա եւ ազատել էին, իսկ 20-ը ձերբակալվել էր՝ Հարությունյան Շանթ, Տերտերյան Աշոտ, Ավետիսյան Ավետիս, Պետրոսյան Տիգրան, Պողոսյան Ալեք, Պետրոսյան Լիպարիտ, Հովհաննիսյան Արմեն, Հարությունյան Հայկ, Վարդանյան Վարդան, Առաքելյան Միսակ, Մկրտչյան Դավիթ, Մարգարյան Ալբերտ, Գրիգորյան Անուշավան, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մնացականյան Սեւակ, Մկրտչյան Վահե, Հովհաննիսյան Մկրտիչ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման:

YEREVAN. – The Kentron and Nork Marash General Jurisdiction Court—in Armenia’s capital city Yerevan—on Saturday extended Shant Harutyunyan’s period of arrest for two months.
Harutyunyan’s attorney Inesa Petrosyan told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am
Petrosyan noted that Harutyunyan was edgy. He also made a statement during the court session, and said that the defender of the independence and sovereignty of Armenia is being tried on behalf of the Republic of Armenia, and that this is the tragedy of the Armenian nation.
The United National Initiative leader and activist Shant Harutyunyan who heads a nationalist party, and who had announced about starting a revolution, on November 5—and with close to several dozen supporters wearing Guy Fawkes “Anonymous masks”—had started a march toward the Presidential Palace, but the police had stopped the march.
As a result, there was a scuffle, and the police detained 37 activists, including Harutyunyan and his son. Subsequently, 20 of them, including Harutyunyan, were arrested, charges were laid against six of them and, consequently, they were incarcerated. As a result of the melee, about a dozen people, including police officers, were injured.