Բելգիայի Սենատը բանաձեւ է ընդունել, որտեղ անհանգստություն է հայտնում Ռուսաստանում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ: Միաժամանակ, փաստաթղթում բացակայում է Սոչիում տեղի ունենալիք ձմեռային Օլիմպիադայի բացման արարողության բոյկոտը պաշտպանելու կետը:
Հաղորդվում է, որ Օլիմպիադա-2014-ի բացման արարողությունը բոյկոտելու դրույթն առաջարկել են «կանաչների» կուսակցության անդամները: Նրանք կոչ են արել կառավարությանը եւ Բելգիայի օլիմպիական կոմիտեին՝ բելգիացի մարզիկների մարզահագուստների վրա Ռուսաստանում մարդու իրավունքները հարգելու կոչեր տեղադրել, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Միաժամանակ, սենատորների մեծ մասը վկայակոչել է Բելգիայի ԱԳ նախարար Դիդյե Ռեյնդերսին, որը հայտարարել էր, որձմեռային օլիմպիկան խաղերին պատվիրակություններ ուղարկելը բոլոր դեպքերում բելգիական ավանդույթ չէ:

Сенат Бельгии принял резолюцию, выражающую обеспокоенность ситуацией с правами человека в России. При этом, в документе отсутствует пункт поддержки бойкота открытия зимних Олимпийских игр в Сочи.
Сообщается, что бойкотировать открытие Олимпиады-2014 предлагали члены партии «зеленых».
Они призывали правительство и Олимпийский комитет Бельгии разместить на форме спортсменов призывы к уважению в России прав человека и, в частности, сексуальных меньшинств, сообщает Интерфакс.
При этом, однако, большинство сенаторов сослалось на заявление главы МИД Бельгии Дидье Рейндерса о том, что посылать делегации на церемонии зимних Олимпийских игр в любом случае не является бельгийской традицией.