Իսրայելից արտաքսել են Հյուսիսային Իռլանդիայի «Դաշինք» կուսակցության երիտասարդական թեւի առաջնորդ Հերիր Սփեդինգին:
Երկրի իշխանությունները նրան մեղադրել էին պաղեստինամետ գործողություններ կատարելու մեջ: Նման եզրակացություն էր արվել Twitter սոցցանցում իր հրապարակոմների հիման վրա, հայտնում է BBC-ն:
«Նրան ձերբակալել են, քանի որ սոցցանցերում իր քարոզչությունն Իսրայելի իշխանությունները դիտարկում են որպես կայունության սպառնալիք: Նրան կասկածում են, որ գտնվելով Իսրայելում, կարող է բողոքի ցույցեր ծրագրել», - հայտնել է բրիտանական խորհրդարանի «Դաշինք» կուսակցության անդամ Նաոմի Լոնգը:
Հաղորդվում է, որ Սփեդինգը Իսրայել է այցելել սեփական ցանկությամբ:
Այնտեղ նա մտադիր է հանդիպել իսրայելցի մի քանի քաղաքական գործիչների եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների անդամների հետ:
Սակայն Իսրայելում նրան հաջողվել էր մնալ մեկ օր: 23-ամյա քաղաքական գործիչը Թել Ավիվի օդանավակայան ժամանելուն պես ձերբակալվել էր Իսրայելի հատուկ ծառայությունների կողմից:
Սփեդինգին արգելել են երկիր մտնել առաջիկա 10 տարվա ընթացքում: Նա Մեծ Բրիտանիա է վերադարձել հենց հաջորդ չվերթով:

Из Израиля депортировали лидера молодежного крыла североирландской партии «Альянс» Гэри Спеддинга.
Власти стран обвинили его в организации пропалестинских акций. Такой вывод был сделан на основе его публикации в социальной сети Twitter, сообщает BBC.
«Его задержали в связи с тем, что его кампания в защиту прав палестинцев, особенно в социальных сетях, рассматривается властями Израиля как угроза стабильности. Его подозревают в том, что находясь в Израиле, он мог планировать акции протеста», - сообщила член британского парламента от партии «Альянс» Наоми Лонг.
Сообщается, что Спеддинг посетил Израиль по собственному желанию. Там он планировал провести встречи с несколькими израильскими политиками и членами неправительственных организаций.
Однако в Израиле ему удалось побывать буквально сутки. 23-летний политик сразу же по прилету в аэропорту Тель-Авива был задержан израильскими спецслужбами. Спеддингу запрещен въезд в страну на 10 лет. Он вернулся назад на первом же рейсе до Великобритании.