ԱՄՆ-ում, Մեքսիկական ծոցի հատակինայս ամառ, մարդու գործունեությամբ պայմանավորված, 13 հազար քառ. կմ մակերեսով գոտի է առաջացել, որի սահմաններում ջրի մեջ ծովային կենդանիներին համար շատ քիչ քանակությամբ թթվածին է մնում: Այդ եզրահանգմանն են եկել Լուիզիանա նահանգի համալսարանի գիտնականները, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Բնապահպանների տվյալներով՝ հատակի հատվածը իր չափերով մոտավորապես հավասար է ամերիկյան Քոնեքթիքութ նահանգի տարածքին, ամբողջովին պատված է ջրիմուռներով, որոնք օգտագործում են ջրի գրեթե ողջ թթվածինը՝ դրանով իսկ սպառնալով ձկների եւ ծովախեցգետինների կյանքին: Սրա պատճառը ափից ոչ հեռու տեղակայված գյուղացիական տնտեսություններն են, որոնք ակտիվորեն քիմիական պարարտանյութեր են օգտագործում, որոնք էլ անձրեւների եւ գետերի միջոցով թափվում են ծոց: Վերջինս բարենապաստ միջավայր է ստեղծում հատակամերձ բուսականության համար:
Ներկայումս մեքսիկական ծոցի «մեռյալ գոտին» իր մեծությամբ երկրորդն է աշխարհում: Առաջին տեղում է Բալթիկ ծովի հատակում գոյացած ջրիմուռներով պատված հատվածը: Ընդհանուր առմամբ, նմանատիպ 550 վայր է հաշվվում: Դրանց թիվը մշտապես աճում է:

На дне Мексиканского залива в США в результате деятельности человека этим летом образовалась зона площадью около 13 тысяч кв. км, в пределах которой в воде остается слишком мало кислорода для жизни морских обитателей. К такому выводу пришли ученые из Университета штата Луизиана, сообщает ИТАР-ТАСС.
По данным экологов, участок дна, по своим размерам примерно равный американскому штату Коннектикут, практически полностью зарос водорослями, которые потребляют почти весь кислород в воде, делая ее непригодной для жизни креветок и рыб. Причиной этого является то, что на обширных фермерских хозяйствах, расположенных недалеко от берега, активно применяют мощные химические удобрения, которые дождями и реками вымывает в залив. Это создает чрезвычайно благоприятные условия для придонной растительности.
В настоящий момент «мертвая зона» в Мексиканском заливе является второй по площади в мире. Первое место принадлежит заросшему водорослями участку дна в Балтийском море недалеко от побережья Финляндии. Всего в мире насчитывается более 550 мест, где периодически происходят подобные явления. Их число постоянно растет.