Ռուսաստանը մտադիր է ընդլայնել իր տարածքն ու Եվրասիա մայրցամաքում իր գերիշխանությունը: Այդ մասին գրում է «Վզգլյադ» թերթը՝ վկայակոչելով ամերկացի գեներալների կողմից մշակված «Հաղթանակ դժվար աշխարհում» հայեցակարգը, որով վերջիններս առաջարկում են զինվել մոտակա տասնամյակներին:
Ամերիկյան հայեցակարգի համաձայն, ապագայում հակամարտություններ պետք է սպասել մրցակից տերություններից, օրինակ Չինաստանից եւ Ռուսաստանից, այնուհետեւ Իրանից եւ ԿԺԴՀ-ից: ԱՄՆ-ի զինվորականները մրցակից տերությունների երրորդ կատերգորիայի մեջ ներառել են վերազգային ահաբեկչական կազմակերպություններն եւ կազմակերպված հանցավորությունը, 4-րդում՝ կիբերվտանգներր:
Վերլուծելով Ղրիմի իրադարձություններից ժամանակ ռուսական բանակի եւ ռուսական պետության գործողությունները՝ Պենտագոնում եկել են այն եզրահանգման, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է ընդլայնել իր տարածքն ու պաշտպանել Եվրասիական մայրցամաքում իր գերիշխանությունը:
«Ռուսաստանը կենտրոնացրել է իր դիվանագիտական, տեղեկատվական, ռազմական եւ տնտեսական ջանքերը: Բացի այդ, Ռուսաստանը օգտագործում է իր կիբերտարածքն ու սոցիալական ցանցերի հնարավորությունները՝ երկրում իրադարձությունների ընկալման վրա ազդելու եւ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ծածկումը ապահովելու նպատակով», – գրում են հայեցակարգի հեղինակները:

Россия намерена расширять свою территорию и отстаивать свое господство на Евразийском континенте. Об этом пишет газета Взгляд со ссылкой на разработанную американскими генералами концепцию «Победа в сложном мире», которую они предлагают взять на вооружение в ближайшие десятилетия.
Согласно американской концепции, военных конфликтов следует ожидать в будущем от держав-конкурентов, к которым они относят Китай и Россию, и затем Иран и КНДР. В третью категорию держав-конкурентов военные США записали транснациональные террористические организации и организованную преступность, в четвертую – киберугрозы.
Анализируя действия российской армии и российского государства во время крымских событий, в Пентагоне пришли к выводу, что Россия собирается расширять свою территорию и отстаивать свое господство на Евразийском континенте.
«Россия развернула и сосредоточила дипломатические, информационные, военные и экономические усилия, чтобы провести то, что некоторые эксперты называют «нелинейными операциями», – говорится в документе. В нем отмечается, что Россия провела операцию, не перейдя грань, которая потребовала бы ответа со стороны НАТО. «Кроме того, Россия использовала возможности киберпространства и социальные сети, чтобы оказывать влияние на восприятие событий в стране и за рубежом и обеспечивать прикрытие широкомасштабных военных операций», – пишут авторы концепции.
Напомним, что с 5 по 7 ноября в Москве находится армянская делегация, возглавляемая вице-председателем Национального Собрания Армении Эдуардом Шармазановым. Последний встретился также с главой ПА ОДКБ, председателем Госдумы России Сергеем Нарышкиным.