Հայկական հիշողության հետազոտության եւ արխիվացման ընկերակցությունը առաջին անգամ Մարսելում՝ նոյեմբերի 24-ից մինչեւ 30-ը Հայկական հիշողություն շաբաթ կկազմակերպվի: Այդ մասին գրում է հայ-ֆրանսիական «Nouvelles d'Arménie» ամսագիրը:
Միջոցառումը կանցկացվի Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարությանը կիցը վետերանների եւ հիշողության հարցերով վարչության պետ Կադեր Արիֆի հովանու ներքո: Հայկական հիշողության շաբաթի շրջանակներում, որը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումների մի մասն է, կկազմակերպվեն կլոր սեղաններ, հանդիպումներ, համաժողովներ եւ էքսկուրսիաներ:
Հայկական հիշողության հետազոտության եւ արխիվացման ընկերակցության նախագահ Ժակ Ուլուսյանը նշել է, որ «Հայկական հիշողության շաբաթի նպատակը հավաքական հիշողության մտածողության, իմացության, ստեղծմանը նպաստելն է»:

Ассоциация по исследованию и архивированию армянской памяти впервые проведет Неделю армянской памяти в Марселе с 24 по 30 ноября. Об этом пишет франко-армянский журнал «Nouvelles d'Arménie».
Мероприятие пройдет под патронажем государственного секретаря по делам ветеранов и памяти при министре обороны Франции Кадера Арифа. В рамках Недели армянской памяти, которая является частью мероприятий по поводу столетия Геноцида армян 1915 года, будут организованы круглые столы, встречи, конференции и экскурсии.
Председатель Ассоциации по исследованию и архивированию армянской памяти Жак Улусян отметил, что «цель Недели армянской памяти заключается в том, чтобы способствовать размышлению, знанию и созданию  коллективной памяти».