Դրամի փոխարժեքի անկումը կարճաժամկետ ապագայում չի կարող ռիսկեր ստեղծել պետբյուջեի համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը:
Հարցին, արդյո՞ք այդպիսի ռիսկեր կարող են առաջանալ երկարաժամկետ հեռանկարում, Կարայանը պատասխանեց. «Դժվար է ասել»:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ նրա, փոխարժեքի հետագա վարքը կարող է կանխատեսել միայն շուկան: «Ինչպես գիտեք, արտարժույթի փոխարժեքը մեզ մոտ կախված է պահանջարկից եւ առաջարկից: Փոխարժեքը մեզ մոտ լողացող է եւ չկարգավորվող»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 24-ին ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը կազմել է 435 դրամ: Մեկ օրվա ընթացքում այն բարձրացել է միանգամից 16 դրամով. մեծ թռիչք՝ 2009 թվականի մարտին դրամի անկումից ի վեր:

YEREVAN. – The drop in the exchange rate of the Armenian national currency, the dram, cannot create risks for the state budget in the short-term future, Deputy Minister of Finance Suren Karayan told Armenian News-NEWS.am.
Overall, as per the minister, solely the market can forecast the future “performance” of the rates.
“The foreign currency exchange rate at us depends on the demand and the supply. The exchange rate is floating and unregulated at us,” Karayan added.
The American national currency (USD) exchange rate against the Armenian dram (AMD) comprised AMD 435/$1 in Armenia on Monday. As a result, the rate soared by AMD 16 in just one day, and this is a huge increase since the fall of the dram in March 2009.