Ստվերային եկամուտներ ունեցողները դեռ չեն ձգտում օրինականացնել դրանք անշարժ գույքի շուկայում: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի գործատուների միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը: Նրա խոսքով՝ լսելով ստվերից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին իշխանությունների ահազանգերը՝ շատ մարդիկ կարող էին օրինականացնել իրենց կուտակած միջոցները անշարժ գույքի միջոցով: Սակայն Հայաստանում նման բան դեռեւս չկա:
Ինչ վերաբերում պետության հաջորդ քայլին՝ հուլիսի 1-ից պետական ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացմանը, ապա այստեղ հնարավոր է որոշակի ակտիվացում նկատել, նշեց «Ակցեռն» անշարժ գույքի կորպորացիայի ղեկավար Հակոբ Բաղդասարյանը: Ճիշտ է, անշարժ գույքի շուկայի առանձնահակտությունը կայանում է նրանում, որ բացասական փոփոխությունները առաջինն այդտեղ են արտացոլվում, իսկ դրականները՝ վերջինը: «Ինքներդ եք հասկանում, որ պետծառայողները, առաջին հերթին, կսկսեն մտածել կենսական կարիքների մասին եւ վերջին հերթին՝ բնակարանի: Մեզնից յուրաքանչյուրն այդպես կվարվեր», - փաստեց Բաղդասարյանը:

Владельцы теневых доходов пока не стремятся легализовать их на рынке жилья. Об этом заявил на пресс-конференции 26 ноября исполнительный директор Союза работодателей Армении Гагик Макарян. По его словам, услышав сигналы власти о необходимости выйти из тени, многие владельцы теневого оборота могли бы попытаться легализовать свои накопления через недвижимость. Но пока что в Армении этого не происходит.
Что касается другой меры государства – повышения зарплат госслужащих с 1 июля, то здесь можно ожидать некоторой активизации, отметил, в свою очередь, глава риэлторской компании «Акцерн» Акоп Багдасарян. Правда, специфика рынка жилья в том, что отрицательные изменения он чувствует первым, а положительные – последним. «Ведь, как вы понимаете, госслужащие вначале подумают о более насущных нуждах и лишь в последнюю очередь – о жилье. Любой из нас поступил бы  так же», - констатировал Багдасарян.