Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում կընդգրկվեն Հայաստանի 3 ներկայացուցիչներ: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստին հայտարարեց ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը՝ ներկայացնելով Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը:
Հիշեցնենք, որ ԵՏՀ-ում պատվիրակվում է յուրաքանչյուր անդամ-երկրի 3-ական ներկայացուցիչ, որոնցից մեկը դառնում է նախագահ, մյուսները՝ ճյուղային նախարարներ: Ներկայումս հանձնաժողովում հաշվվում է 9 անդամ (3-ական Ռուսաստանից, Բելառուսից եւ Ղազախստանից), իսկ Հայաստանի անդամակցությամբ անդամների թիվը կավելանա երեքով: Հայաստանից նախարարների թեկնածուները, ինչպես եւ ոլորտները, որոնք կվստահեն նրանց, դեռeւս չեն որոշվել:
Նախագահի եւ վարչապետի մակարդակով Հայաստանը կմտնի նաեւ ռազմավարական որոշումներ կայացնող ԵՏՄ-ի Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհուրդ: «Այստեղ այդ որոշումներն ընդունվում ե կոնսենսուսի հիման վրա եւ պահանջում են բոլոր կողմերի համաձայնությունը», - ընդգծեց Կարայանը:
Հիշեցնենք, մայիսին Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը ստորագրել եւ վավերացրել էին 2015թ. հունվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու պայմանագիրը, հոկտեմբերի 10-ին ստորագրվել էր Միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը:

В Евразийскую экономическую комиссию войдет 3 представителя Армении. Об этом заявил 26 ноября замминистра финансов Сурен Караян на заседании постоянной Комиссии парламента по экономическим вопросам, представляя Договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу.
Он напомнил, что в ЕЭК делегируется по 3 представителя от каждой страны-члена, из них 1 становится председателем, остальные – отраслевыми министрами. В настоящее время Комиссия насчитывает 9 членов (по 3 от России, Белоруссии и Казахстана), с приходом Армении их станет 12. Кандидатуры министров от Армении, равно как и отрасли, которые будут им вверены, пока не определены.
На уровне президента и премьер-министра Армения войдет и в Высший евразийский экономический совет ЕАЭС, принимающий стратегические решения. «Здесь они принимаются на основе консенсуса и требуют согласия всех сторон», - подчеркнул Караян.
Ратификация Договора о вступлении Армении в ЕАЭС парламентами Армении, России, Белоруссии и Казахстана намечена на декабрь. Ожидается, что Армения станет полноправным участником Евразийского экономического союза с 1 января 2015 года – первого дня его существования.