«Հրազդան-Շինուհայր» 220 կՎտ ԷՀԳ-ի կառուցման համար մի շարք հողատարածքներ են առանձնացվել: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության այսօրվա՝ նոյեմբերի 27-ի նիստի ընթացքում:
Հողատարարածքները կառանձնացվեն Հրազդանի ՋԷԿ-ից մինեւ Սեւանի ափին գտնվող «Լիճք» ենթակայան տարածքում: 230 կմ երկարությամբ ԷՀԳ-ն կդառնա վերջին տարիներին հանրապետության խոշորագույն էներգետիկ նախագծերից մեկը:
Նշենք, որ շինարարաությունը կիրականացվի 2011թ. հունիսին ստորագրված Համաշխարհային բանկի «Էլեկտրական համակարգի հուսալիություն» վարկային ծրագրի շրջանակներում: Գծի նախագծումն արդեն ավարտել է «Kalpataru Power Transmission» միջազգային ընկերությունը:

На строительство новой 220-киловольтовой ЛЭП «Раздан – Шинуайр» выделен ряд земельных участков. Постановление об этом принято на заседании Правительства 27 ноября. Участки будут выделены на первом отрезке линии – от Разданской ТЭС до подстанции «Личк» на берегу озера Севан. ЛЭП длиной около 230 км станет одним из крупнейших энергетических проектов республики за последние годы.
Отметим, что строительство должно быть проведено в рамках кредитной программы Всемирного банка «Надежность энергетической системы», подписанной еще в июне 2011 году. Проектировку линии уже завершила международная компания «Kalpataru Power Transmission».