Թուրքիայում շուրջ 200 հազար աղջկա բռնությամբ կնության են տվել: Այս մասին հաղորդում է The Independent-ը՝ վկայակոչելով Իզմիրի կենտրոնական փաստաբանական կոլեգիայի անդամ, իրավապաշտպան Նուրիե Քադանին:
«Ցավոք, մեր երկրում 181.036 աղջիկ-կին կա: 2012 թվականին շուրջ 20 հազար ծնողներ իրենց՝ 16 տարեկանից փոքր դուստրերի ամուսնության գրանցման հայտ են ներկայացրել»,- հայտարարել է Քադանը:
Վաղ ամուսնությունների խնդիրը Թուրքիայում արդիական է: 2013 թվականին ՄԱԿ-ի հովանու ներքո անցկացված հետազոտության տվյալների համաձայն, երկրում ամուսնությունների 28%-ը գրանցվել է մինչեւ 18 տարեկան աղջիկների հետ:
Ըստ Lenta-ի, 2002 թվականին աղջիկների համար ամուսնական նվազագույն տարիքը սահմանվել է 17 տարեկանը, սակայն երկրի քաղաքացիական օրենսգիրքը «բացառիկ հանգամանքներում» թույլ է տալիս 16 տարեկանից ամուսնությունը՝ դատարանի որոշմամբ:

В Турции почти двести тысяч девочек насильно были выданы замуж, сообщает The Independent со ссылкой на турецкую правозащитницу Нурье Кадан из центральной адвокатской коллегии города Измир.
«К сожалению, в нашей стране 181 036 девочек-жен. В 2012 году почти 20 тысяч родителей подали заявки на регистрацию замужества своих дочерей, которым не исполнилось 16 лет», — заявила Кадан.
Проблема ранних браков актуальна для Турции — по данным проведенного в 2013 году исследования под эгидой ООН, 28% браков в стране заключаются с девушками, которым не исполнилось восемнадцати лет, сообщает Lenta.
В 2002 году минимальный брачный возраст для девушек был повышен до 17 лет, однако гражданский кодекс страны разрешает замужество с 16 лет с согласия суда при «исключительных обстоятельствах».