Թուրքիայի ղեկավարությունը զբաղված է անօգուտ մտավարժանքներով։ Այս մասին, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը, ով կրկին կոչ է արել Հայաստանին պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրի 1915 թվականի դեպքերը:
Շարմազանովի խոսքով, Հայոց ցեղասպանությունը անհերքելի փաստ է եւ 20-րդ դարի մարդկության դեմ իրականացված ամենադաժան հանցագործություննրերից մեկն է, որի հեղինակն այն ժամանակվա թուրքական կառավարությունն է. «Աննպատակ առաջարկություններ ու մտավարժանքներ անելու փոխարեն, Թուրքիան պետք է հաշտվի սեփական պատմության հետ, օրինակ վերցնի Գերմանիայից, որը ճանաչեց իր մեղսակցությունը հրեա ժողովրդի Հոլոքոստը կազմակերպելու գործում։ Չավուշօղլուն, եթե տեղյակ չի, ապա կարող է տեղեկանալ 1915թ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի հայտարարությանը, որը հենց այդ ժանակաշրջանում Թուրքիայի գործողությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ որակեցին, որպես մարդկության դեմ իրականացված հանցագործություն։ Իսկ, եթե դա էլ տեղյակ չի կարող է 1919թ Կոստանդնուպոլսի ռազմական դատարանի որոշումը ընթերցել, որտեղ Հայոց ցեղասպանությունը  որակվել է որպես մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»:
ՀՀԿ մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ նման անօգուտ գործով զբաղվելոը փոխարեն ավելի լավ կլիներ, որ Թուրքիան 2 քայլ աներ՝ հաշտվել սեփական պատմության հետ, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, բացել հայ-թուրքական սահմանը ու իրականացնել այն պարտավորությունները, որոնք ձեռք են բերվել 2009թ. ի վեր։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հունվարի 27-ի երեկոյան Հայաստանի հետ կապված հայտարարությամբ է հանդես եկել։ Թուրքական Vatan պարբերականի փոխանցմամբ՝  Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել էր, թե կրկին կոչ է անում Հայաստանին համատեղ հանձնաժողով ստեղծել։ «Թող բոլորը բացեն արխիվները, թող տարբեր երկրներից գան գիտնականներն ու մասնակցեն պատմության քննարկումներին»,-ասել է Մեւլութ Չավուշօղլուն:

The Turkish leadership is busy with useless brain exercise.
Deputy Speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, Eduard Sharmazanov, said the aforementioned on Saturday, commenting on the subsequent statement of the Turkish FM Mevlüt Çavuşoğlu, who again urged Armenia to set up a joint commission of historians for studying the 1915 events.
According to him, the Armenian Genocide, which is an undeniable fact, was one of the cruelest crimes against humanity of the 20th century, its author being the Turkish government of that period.
“Instead of making senseless proposals and brain exercises, Turkey must come to terms with its history, following suit Germany, which admitted its guilt for the Jewish Holocaust. If Çavuşoğlu is not aware, he can get familiarized with the statement of France, Russia and UK on the events of 1915, which already then described Turkey’s actions against the Armenian people as a crime against humanity. He can also read the decision of the Constantinople’s Military Tribunal of 1915, in which the Armenian Genocide was characterized as a crime against humanity and civilization,” he said.
Sharmazanov stressed that instead of dealing with such useless things, Turkey would better make two steps: come to terms with its own history, recognizing the Armenian Genocide, and open the border with Armenia, fulfilling the obligations taken up since 2009.
Earlier, Turkish FM Mevlüt Çavuşoğlu again urged Armenia to set up a committee of historians for studying the events of the early 20th century.