«Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը կհաղթի Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում, սակայն նախագահ չի դառնա: Այս մասին վկայում են OpinionWay ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ առաջին փուլում Լե Պենի օգտին պատրաստ են քվեարկել հարցվածների 26 տոկոսը, էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մաքրոնի օգտին՝ 22 տոկոսը, նախկին վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնի օգտին՝ 21 տոկոսը:
Հարցմամբ նաեւ ներկայացվում է նախագահական ըտրություններում երկրորդ փուլի համար իրադարձությունների զարգացման 2 տարբերակ: Առաջին դեպքում Լե Պենը մրցակցում է Մաքրոնի հետ եւ պարտվում՝ ստանալով ձայների 40 տոկոսը: Երկրորդ տարբերակի համաձայն՝ մրցակցում են Լե Պենն ու Ֆիյոնը, եւ Լե Պենը կրկին պարտվում է՝ ստանալով ձայների 42 տոկոսը:

Лидер партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен победит в первом туре президентских выборов во Франции, но главой государства не станет, свидетельствуют данные опроса компании OpinionWay, передает РИА Новости.
Согласно результатам опроса, в первом туре за Ле Пен готовы проголосовать 26% респондентов, за экс-министра экономики Эммануэля Макрона — 22%, за экс-премьера Франсуа Фийона — 21%.
Опрос также приводит два варианта развития событий для второго тура президентских выборов. В первом случае Ле Пен встретится с Макроном и проиграет ему, набрав 40% голосов.
Второй вариант развития событий второго тура выборов предполагает встречу Ле Пен и Фийона, где кандидат «Нацфронта» также проигрывает, получив 42% голосов.
Опрос, в котором приняли участие 1615 человек старше 18 лет и внесенные в списки избирателей, проводился с 20 по 22 февраля.