Անբարեխիղճ շինարարների համար ավելի բարդ կլինի խաբել քաղաքացիներին, եթե նրանք ունենան բոլորին հայտնի ցածր վարկանիշ։ Այս մասին հայտարարել է իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ Երեւանի Շենգավիթ շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Հանդիպման ժամանակ բողոքով նրան դիմել է մի տարեց տղամարդ՝ հայտարարելով, թե իր եւ իր հարեւանների տները քանդել են շինհրապարակի համար, բայց փոխհատուցում մինչ օրս չեն տվել։
Կառավարությունը ցանկանում է խթանել «վարկանիշավորումը»՝ ամենատարբեր հաստատությունների համար՝ հիվանդանոցներ, բուհեր, ասել է վարչապետը։
«Այդ ժամանակ՝ երեխաներին բուհ ուղարկելով, մարդը կկարողանա տեսնել՝ արդյոք նա լավն է համարվում, թե ոչ, եւ ինչի նա կարող է սպասել իր փողերի դիմաց։ Հուսալիները պահանջարկ կունենան, անհուսալիները՝ ոչ։ Իսկ նամակը փոխանցեք, անպայման կքննարկենք», - հավելել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2004-ին քանդվել են Բյուզանդ եւ Լալալյանց փողոցների տները։ Բնակիչներին խոստացվել էր ամենաուշը եռամյա ժամկետում փոխհատուցում։ «Գլենդել Հիլս» ընկերությունը բնակիչերի հետ պայմանագիր է կնքել, սակայն մինչ օրս փոխհատուցում չեն ստացել նրանցից ոչ  մեկը։

Недобросовестным застройщикам будет труднее обманывать граждан, если у них будет известный всем низкий рейтинг. Об этом заявил вице-председатель правящей Республиканской партии, премьер-министр Армении Карен Карапетян, на встрече с избирателями в Шенгавитском районе Еревана.
На встрече к нему обратился с жалобой пожилой мужчина, заявивший, что дома его и его соседей разрушили для стройплощадки, но компенсацию так до сих пор и не выплатили.
Правительство собирается стимулировать рейтингование для самых разных учреждедний – это и больницы, и вузы, добавил он.
«Тогда, отправляя ребёнка в вуз, человек сможет увидеть, считается он хорошим или инет, и чего он может ожидать за свои деньги. То же самое и с застройщиками. Надёжные будут пользоваться спросом, ненадёжные – нет. А письмо передайте, обязательно рассмотрим», - добавил он.
Напомним, что в 2004 году были снесены старые дома по улицам Бюзанда и Лалаянца в Ереване. Их жильцам было обещано все компенсировать самое позднее в трехлетний срок. Компания «Глендейл Хиллс» заключила договора с жильцами, но до сих пор компенсацию получили очень немногие, остальные вынуждены снимать жилье.