Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երկուշաբթի հայտարարել է հաջորդ շաբաթվանից երկրում արժույթի փոխանակման նոր համակարգի ներդրման մասին, որը թույլ կտա վենեսուելական բոլիվարը կոնվերսացնել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Վենեսուելայում գործում է բոլիվարի մի քանի փոխարժեք՝ պաշտոնական ֆիքսված DIPRO փոխարժեքը՝ մեկ դոլարի դիմաց 10 բոլիվար, փոխանակման լրացուցիչ համակարգում DICOM փոխարժեքը՝ 706 բոլիվար, «սեւ շուկայում»՝ 3 հազար բոլիվարից ավելի:
«Արժույթի վաճառքի աճուրդները կանցկացվեն են ամեն շաբաթ, շաբաթական 2 անգամ, եւ ես խնդրում եմ մասնավոր բիզնեսի օգնությունը, որ իր կապիտալն այստեղ բերի եւ ներդրումներ անի, դա բոլիվարը կոնվերսացվող կդարձնի»,- հայտարարել է Մադուրոն Expo Venezuela Potencia փակ ցուցահանդեսում:
Նախագահի խոսքով՝ նոր համակարգին հասանելություն կունենան բոլոր ձեռնարկությունները եւ քաղաքացիները: «Սա թույլ կտա կայունացնել մեր արժույթի արժեքը, հաղթել դոլարի, այսպես կոչված, Dolar Today-ի քրեական համակարգը, երկրի զարգացման համար հասանելի կդարձնի կոնվերսացվող արժույթը»,- ասել է նախագահը:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил в понедельник о введении со следующей недели в стране новой системы обмена валюты, которая позволит сделать конвертируемым венесуэльский боливар, передает РИА Новости.
В Венесуэле действуют сразу несколько курсов боливара: официальный фиксированный курс DIPRO — 10 боливаров за доллар, курс в дополнительной системе обмена DICOM — 706 боливаров, на «черном рынке» — выше 3 тысяч боливаров.
«Аукционы по продаже валюты будут проводиться на еженедельной основе, два раза в неделю, и я прошу помощи частного бизнеса, чтобы он привел сюда свой капитал и инвестировал его, это сделает боливар конвертируемым», — заявил Мадуро на закрытии выставки Expo Venezuela Potencia.
По словам президента, к новой системе будут иметь доступ все предприятия и граждане. «Это позволит стабилизировать стоимость нашей валюты, победить криминальную систему доллара из Майами, так называемый Dolar Today, даст доступ к конвертируемой валюте для развития страны», — сказал президент.