Ստամբուլուհայ համայնքից խլած այնուհետ երկարատեւ պայքարի արդյունքում հետ վերադարձված հայկական «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի մանկատան տարածքում սկսվել են շինարարական աշխատանքները։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Ստամբուլի քաղաքապետ Քադիր Թոփբաշի հրահանգով արդեն սկսվել են «Քամփ Արմենի» փլված հատվածի մաքրման աշխատանքները, որին կհաջորդի արդեն կառուցման աշխատանքները։
Գեդիկփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի նախագահ Գրիգոր Աղաբաօղլուն նշել է, թե 2015-ին իրենց վերադարձված «Քամփ Արմենը» պետք է զրոյից կառուցվի, իսկ հին ու փլված հատվածի մաքրման աշխատանքների համար դիմել են Ստամբուլի ու Թուզլայի քաղաքապետերին եւ ստացել դրական պատասխան։
«Վերանորոգումից հետո «Քամփ Արմենը» կպահպանի մանկատան գործունեությունը, սակայն մի հատվածը մշակույթային կենտրոն ենք դարձնելու։ Շենքի մի մասի սեփականության վկայականը դեռ չենք ստացել, սակայն հավատում ենք, որ ըստ տրված խոստման ամեն ինչ ըստ գործընթացի տեղի կունենա»,-ասել է Գրիգոր Աղաբաօղլուն։
Նշենք, որ Ստամբուլի «Քամփ Արմեն» մանկատունը 1987-ին զավթվել է թուրքական իշխանությունների կողմից, այնուհետ վաճառվել թուրք գործարարի։ Վերջինս էլ որոշել էր քանդել մանկատունը եւ էլիտար տներ կառուցել։ Հասարակական ճնշման արդյունքում մանկատան քանդումը ժամանակավորապես դադարեցվել էր, այնուհետ շենքի հիմնական մասը վերադարձվել։

На территории известного армянского детского дома под названием «Кэмп Армен», которую в свое время отобрали у армянской общины Стамбула, а потом вернули в результате длительной борьбы, начались строительные работы.
Как пишет турецкое издание «Hurriyet», по распоряжению мэра Стамбула Кадира Топбаша уже начались работы по очистке разрушенной части «Кэмп Армена», после чего уже последуют строительные работы.
Председатель фонда Армянской протестантской церкви в районе Гедикпаша Григор Агабалоглу отметил, что «Кэмп Армен», который был возвращен армянской общине в 2015 году, будет отстроен с нуля, а по поводу очистки старой и разрушенной части они обратились к мэрам Стамбула и Тузлы, которые дали положительные ответы.
«После ремонта «Кэмп Армен» продолжит свою работу в качестве детдома, но один его сектор превратится в культурный центр. Свидетельство о праве собственности на часть здания мы еще не получили, но верим, что данный процесс завершится, поскольку нам это обещали», - добавил Агабалоглу.
Отметим, что в детском доме «Кэмп Армен» выросли известный армянский журналист Грант Динк и его жена Ракель Динк.