Ապրիլի 10-ին Սփյուռքի նախարարությունում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը ստորագրել են համատեղ հրաման՝ Սփյուռքի կրթական խնդիրների լուծմանն աջակցելու վերաբերյալ:
Ծրագրով նախատեսված միջոցառումների կատարումը համակարգելու նպատակով գործելու է համակարգող հանձնաժողով:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Ի կատարումն ՀՀ Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարականի՝ մենք կազմեցինք եւ ստորագրեցինք Սփյուռքի կրթական խնդիրների լուծմանն աջակցության համատեղ միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու եւ համակարգող հանձնաժողով ստեղծելու մասին այս համատեղ հրամանը, որը մեզ հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ համատեղ ծրագրեր իրականացնել»:
Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի նախաձեռնությունը՝ նշելով. «Այս հրամանը ենթադրում է հստակ գործողությունների ծրագիր, եւ այսպիսի ձեւաչափով ավելի լավ կհամակարգվեն աշխատանքները»:
Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Կրթության եւ գիտության նախարարին՝ համագործակցելու պատրաստակամության համար եւ հավելեց, որ 2017թ. սեպտեմբերին տեղի կունենա Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովը, որտեղ կքննարկվեն նաեւ Սփյուռքում մայրենիի պահպանությանը վերաբերող խնդիրներ: «Այստեղ եւս Սփյուռքի եւ Կրթության եւ գիտության նախարարությունները կարող են աջակցել միմյանց՝ լավագույն մասնագետներին հրավիրելու, թեմաները ճշգրիտ ընտրելու եւ բազմաթիվ այլ հարցերում», - նշեց Սփյուռքի նախարարը:

В Министерстве Диаспоры Армении 10 апреля министр Диаспоры Грануш Акопян и министр образования и науки Левон Мкртчян подписали совместный приказ о содействии решению образовательных проблем Диаспоры.
С целью координации предусмотренных программой мероприятий будет действовать координационная комиссия.
Министр Диаспоры Грануш Акопян отметила: «Во исполнение поручения премьер-министра Карена Карапетяна мы составили и подписали совместный приказ об утверждении программы совместных мероприятий для содействия решению образовательных проблем Диаспоры и создании координационной комиссии, что даст нам возможность наиболее эффективно осуществлять совместные программы».
Министр образования и науки Левон Мкртчян отметил важность инициативы министра Грануш Акопян, заметив:»Этот приказ предполагает четкую программу действий, и в таком формате работа будет лучше координироваться».
Министр Диаспоры поблагодарила министра образования и науки за готовность к сотрудничеству и добавила, что в сентябре 2017 года состоится 6-й форум Армения-Диаспора, на котором будут обсуждены также проблемы сохранения армянского языка в Диаспоре.
«Здесь также министерства Диаспоры и образования и науки могут содействовать друг другу, приглашать лучших специалистов, выбирать интересные темы, и во многих других вопросах», - отметила министр Диаспоры.