ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների եւ հետախուզության հարցերի հանձնաժողովների նախագահները եւ բարձրաստիճան անդամները միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարությանը եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 80 գործընկերներին՝ կոչ անելով նախագահ Դոնալդ Թրամփին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ պատշաճ կերպով հիշատակել այն ապրիլի 24-ի իր հայտարարությունում, հաղորդում է «Ասպարեզը»
Նրանք կոչ են անում Թրամփին «պատշաճ կերպով հիշատակել ապրիլի 24-ը որպես ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»:
«Մենք միանում ենք Կոնգրեսի անդամներին՝ նախագահ Թրամփին կոչ անելով մերժել Թուրքիայի լռեցնելու քաղաքականությունը եւ ընդունել Հայոց ցեղասպանության հարցում ազնիվ դիրքորոշում»,- ընդգծել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը՝ հավելելով, որ արդեն վաղուց ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ն դադարի ձեւավորել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրի ազգային քաղաքականությունը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «ավելի ու ավելի բռնատիրական դարձող եւ հակաամերիկյան ռեժիմի միջոցով»:
Նախագահ Թրամփին ուղղված նամակում մասնավորապես ասված է.
«Անկեղծորեն եւ ճիշտ առաջնորդելով ցեղասպանության հիշատակման գործը` դուք պետք է հետեւեք նախագահ Ռեյգանին, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1981 թվականին, եւ Էյզենհաուերի վարչակազմին, որը արեց նույնը 1951 թվականին` գործը ներկայացնելով Արդարադատության միջազգային դատարան»:
Նախագահության տարիներին Ռոնալդ Ռեյգանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հայտարարելով, որ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն, ինչպես Հայոց ցեղասպանությանը, որը տեղի ունեցավ մինչ այդ, եւ Կամբոջայի ցեղասպանությանը, որը հաջորդեց դրան:

Председатели и должностные члены комитетов по вопросам внешних отношений и разведки Конгресса Соединенных Штатов Америки   присоединились к руководству Группы  по армянским вопросам Конгресса США и свыше 80 коллег из Палаты представителей, призвав президента Дональда Трампа признать Геноцид армян и надлежащим образом упомянуть о нем в своем заявлении 24 апреля. Об этом пишет  газета «Аспарез».
«Мы присоединяемся к членам Конгресса, призывая Трампа отказаться от навязываемой Турцией политики замалчивания и принять честную позицию относительно вопроса Геноцида армян», - подчеркнул исполнительный директор офиса «Ай дата» в США Арам Гамбарян.
В письме, направленном Трампу, в частности, отмечается: «Вы должны последовать примеру Рейгана, который в 1981 году признал Геноцид армян, а также администрации Эйзенхауэра, которая сделала тоже самое в 1951 году, представив дело в Международный суд».
В годы своего президентства Рейган признал Геноцид армян, заявив о том, что  уроки Холокоста не должны быть забыты, как Геноцид армян до этого и уже после этого Геноцид в Камбодже.