ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների եւ հետախուզության հարցերի հանձնաժողովների նախագահները եւ բարձրաստիճան անդամները միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարությանը եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 80 գործընկերներին՝ կոչ անելով նախագահ Դոնալդ Թրամփին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ պատշաճ կերպով հիշատակել այն ապրիլի 24-ի իր հայտարարությունում, հաղորդում է «Ասպարեզը»
Նրանք կոչ են անում Թրամփին «պատշաճ կերպով հիշատակել ապրիլի 24-ը որպես ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»:
«Մենք միանում ենք Կոնգրեսի անդամներին՝ նախագահ Թրամփին կոչ անելով մերժել Թուրքիայի լռեցնելու քաղաքականությունը եւ ընդունել Հայոց ցեղասպանության հարցում ազնիվ դիրքորոշում»,- ընդգծել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը՝ հավելելով, որ արդեն վաղուց ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ն դադարի ձեւավորել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրի ազգային քաղաքականությունը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «ավելի ու ավելի բռնատիրական դարձող եւ հակաամերիկյան ռեժիմի միջոցով»:
Նախագահ Թրամփին ուղղված նամակում մասնավորապես ասված է.
«Անկեղծորեն եւ ճիշտ առաջնորդելով ցեղասպանության հիշատակման գործը` դուք պետք է հետեւեք նախագահ Ռեյգանին, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1981 թվականին, եւ Էյզենհաուերի վարչակազմին, որը արեց նույնը 1951 թվականին` գործը ներկայացնելով Արդարադատության միջազգային դատարան»:
Նախագահության տարիներին Ռոնալդ Ռեյգանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հայտարարելով, որ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն, ինչպես Հայոց ցեղասպանությանը, որը տեղի ունեցավ մինչ այդ, եւ Կամբոջայի ցեղասպանությանը, որը հաջորդեց դրան:

The Chairmen and Ranking Members on both the House Foreign Affairs and Intelligence Committees joined today with the leadership of the Armenian Caucus and more than eighty of their U.S. House colleagues in calling upon President Trump to properly commemorate the Armenian Genocide in his April 24th White House statement, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In a bipartisan letter calling upon the President to “appropriately mark April 24th as a day of American remembrance of the Armenian Genocide, signatories noted that, “by commemorating the Armenian Genocide, we renew our commitment to prevent future atrocities.”
“We join with Members of Congress in calling upon President Trump to reject Turkey’s gag rule and embrace an honest American remembrance of the Armenian Genocide,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “It’s long past time for America to stop outsourcing our national policy on the Armenian Genocide to Recep Erdogan’s increasingly authoritarian and anti-American regime.”
In calling upon President Trump to properly mark April 24th, the signatories highlighted the U.S. record of past recognition, including “President Reagan, who recognized the Armenian Genocide in 1981, and the Eisenhower Administration, which did the same in a 1951 submission to the International Court of Justice.” These actions, as well as resolutions by the House of Representatives in 1975 (H.J.R.148) and 1984 (H.J.R.247), while clearly constituting U.S. recognition, just as clearly did not translate into either consistent official annual Armenian Genocide commemorations or sustained U.S. pressure on Turkey to end its denials of this crime.
The letter specifically cites Christian populations targeted by the Ottoman Empire’s genocidal campaign, including “Armenians, Assyrians, Chaldeans, Greeks, Pontians, Syriacs, and other persecuted peoples.”