Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի համախոհ Մարչելլո Դել Ուտրին երկար տարիներ ապահովել է նրա կապը իտալական մաֆիայի հետ։ Սա ապացուցված է համարել Պալերմո քաղաքի վերաքննիչ դատարանը, հայտնում է իտալական ANSA գործակալությունը։
Համաձայն դատարանի՝ 1970-1980 թվակններին, երբ Բեռլուսկոնին  զբաղված էր իր շինարարական եւ մեդիա կոնգլոմերատի ստեղծմամբ, Ուտրին ապահովում էր ապագա վարչապետի եւ հանցավոր խմբավորումների ներկայացուցիչների, մասնավորապես՝ սիցիլիական խմբավորման ղեկավար Սալվադոր Ռիինայի հետ կապը։
Բեռլուսկոնիի անձի հետ կապված նոր հանգամանքները կարող են ազդել խորհրդարանում իտալական կառավարությանը անվստահության  քվե հայտնելու հարցի վրա։ Նշենք, որ «Շարժում ինքնավարության համար» եւ «Ապագա եւ ազատություն Իտալիայի համար» կուսակցությունները 2010 թվականի նոյեմբերի 10-ին հայտարարություն էին տարածել կառավարությունից դուրս գալու մտադրության եւ Բեռլուսկոնիին պաշտոնանկ անելու գործընթաց սկսելու մասին։

Соратник премьер-министра Италии Сильвио Берлускони Марчелло Дель Утри долгие годы обеспечивал его связь с итальянской мафией. Это счел доказанным апелляционный суд города Палермо. Его 641-страничный вердикт опубликовало итальянское агентство ANSA.
Согласно выводам суда, в период в 1970- 1980-е годы, когда Берлускони занимался созданием своего строительного и медийного конгломерата, Утри обеспечивал связь между будущим премьером и представителями преступных групп, в частности, главарем сицилийской группировки Сальваторе Рииной.
Новые обстоятельства, связанные с личностью Берлускони могут повлиять на голосование в парламенте по вопросу о вотуме недоверия итальянскому правительству. Напомним, Демократическая партия «Движение за автономию» и партия «Будущее и свобода для Италии», созданная недавно бывшим соратником премьера спикером нижней палаты парламента Джанфранко Фини, в ноябре 2010г. заявили о намерении выйти из правительства и запустить процесс отставки Берлускони.