ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Էմանուել Մակրոնին, որում մասնավորապես ասված է.
«Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահի ընտրություններում համոզիչ հաղթանակի եւ երկրի ղեկավարի բարձրագույն պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։
Համոզված եմ, որ Ձեր պաշտոնավարության ընթացքում հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամության վրա խարսխված՝ մեր երկրների միջեւ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, բարձր մակարդակի քաղաքական սերտ երկխոսությունը, տնտեսական բազմոլորտ համագործակցությունը եւ մշակութային գործուն կապերը կշարունակեն առավել զարգանալ եւ խորանալ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարեւոր եւ շարունակական ջանքերը Մինսկի խմբի համանախագահող մյուս երկրների՝ Միացյալ Նահանգների եւ Ռուսաստանի հետ միասին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ մեր տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հաստատմանը։
Մեծապես կարեւորում եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը եվրոպական ընտանիքին Հայաստանի մերձեցմանը, ինչպես նաեւ միջազգային ասպարեզում, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում, մեր երկրների միջեւ հաստատված սերտ համագործակցությանը:
Վերստին Ձեզ հղելով իմ անկեղծ շնորհավորանքը՝ մաղթում եմ հաջողություններ եւ ձեռքբերումներ Ձեր բարձր առաքելության մեջ՝ ի նպաստ բարեկամ Ֆրանսիայի առաջընթացի եւ բարօրության:

YEREVAN. – The President of Armenia, Serzh Sargsyan, on Monday issued a congratulatory message to Emmanuel Macron, on his election as the next President of France.
“Distinguished Mr. President,
“I cordially congratulate you on your decisive victory at the French presidential elections and your election to the highest position of the leader of the country.
“I am confident that during your tenure in office, exceptional relations between our two countries, based on the centuries-long Armenian-French friendship, high-level vigorous political dialogue, multifaceted economic cooperation and dynamic cultural ties, will continue to develop and deepen.
“Armenia highly values the important and continuous efforts of France, made together with the other Co-Chairs of the OSCE Minsk Group – United States and Russia, aimed at a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict and establishment of a lasting peace in our region.
“I also attach great importance to the French support aimed at Armenia’s convergence with the European family as well as the close cooperation of our countries on the international arena, including within the framework of the International Organization of Francophonie.
“I convey to you once again my most sincere congratulations, and wish you success and accomplishments in your high mission for the advancement and prosperity of friendly France.
“Please accept, Your Excellency, the assurances of my highest consideration,” reads the message by the President of Armenia.