Հարձակողական այն սպառազինությունը, որը Ռուսաստանը Ադրբեջան է մատակարարում, ոչ մի ուրիշ երկր նրան տրամադրել չի կարող: Այս մասին հուլիսի 8-ին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Քաղաքական եւ միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը:
Փորձագետի խոսքով` սա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ ի տարբերություն Ռուսաստանի, ոչ մի այլ երկիր կա´մ նման սպառազինություն չունի, կա´մ չի ցանկանա այն տրամադրել:
«Խոսքը տանկերի եւ հատկապես դրանց քանակի մասին է: Խոսքը նաեւ հեռահար կայանքների մասին է, ինչպիսին են «Սմերչը» եւ այլն:  Այսպիսով, Ռուսաստանն իր գործողություններով խախտում է Հայաստաի եւ Ադրբեջանի միջեւ հավասարակշռությունը»,- պարզաբանեց փորձագետը:
Մեհրաբյանը նշեց, որ սա որակական լուրջ փոփոխություններ է մտցնում, քանի որ այլ երկրներից մատակարարվող զենքը կարելի է միայն պայմանականորեն հարձակողական համարել: Դրանից բացի, փորձագետի կարծիքով` այս սպառազինության քանակը չի կարող լրջորեն ազդել հակամարտության կողմերի միջեւ հավասարակշեռության վրա:
«Այն չափազանց քիչ է: Կարող է միայն կառավարման համակարգը դիվերսիֆիկացնել: Կամ` ինչ-որ չափով պոտենցիալի վրա ազդել: Սակայն չի կարող որակական փոփոխություններ առաջացնել»,- ընդգծեց քաղաքագետը:

То наступательное вооружение, которое Россия предоставляет Азербайджану, никакая другая страна ей предоставить не может. Об этом на встрече с журналистами 8 июля заявил эксперт Армянского центра политических и международных исследований, политолог Рубен Меграбян.
По словам эксперта, это связано с тем, что, в отличие от России, ни у какой другой страны такого оружия либо нет, либо они не захотят его предоставлять.
«Речь идет о танках, и особенно их количестве. Также речь идет о дальнобойных установках, таких как «Смерч» и так далее. Таким образом Россия своими действиями нарушает баланс между Арменией и Азербайджаном»,- пояснил эксперт.
Как отметил Меграбян, это вносит серьезные качественные изменения, так как оружие, поставляемое из других стран, можно считать наступательным лишь условно. Кроме того, по мнению эксперта Армянского центра политических и международных исследований, количество данного вооружения не может серьезно повлиять на баланс сил между сторонами конфликта.
«Их слишком мало. Они могут лишь диверсифицировать систему управления. Или, в какой-то степени, повлиять на потенциал. Однако они не могут привести к качественным изменениям»,- подчеркнул политолог.