Ադրբեջանի իշխանությունների եւ եվրոպացի պատգամավորների մասնակցությամբ փողերի լվացման դեպքերի եւ կոռուպցիոն սկանդալների հերթական բացահայտումը ամբողջ Եվրոպային հասցված ապտակ է: Այս մասին սեպտեմբերի 6-ին՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Ի պատասխան NEWS.am-ի հարցին՝ հայկական կողմն ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի միջազգային կառույցների, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար, փոխնախարարը նշեց. «Եկեք ամեն ինչ ճիշտ հասկանանք. ինչ-որ մեկը դատարանում է, նրան դատում են: Իրականում սա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի դեմ դատ, իհարկե՝ փոխաբերական իմաստով, ոչ իրավական տեսակետից: Սակայն այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում ամբողջ Եվրոպայում՝ քննություններ, նույնիսկ քրեական գործեր, օրինակ՝ Իտալիայում, մեկ բան է վկայում՝ համբերության բաժակը լցվել է: Հարցն այն է, որ մարդիկ թուլակամ են, եւ նույնիսկ Եվրոպայի սրտում պատգամավորները եւ պաշտոնատար անձինք չեն կարողանում այս գայթակղությանը դիմակայել»:
Քոչարյանն այնուհետեւ շարունակեց, որ ի դեպ, անչափ հեաքրքիր օրինաչափություն կա՝ նրանք այն պատգամավորներն են, որոնց լիազորությունների ժամկետը սպառվում է: «Սակայն սա, ամեն դեպքում, խայտառակություն է, սա ամբողջ Եվրոպային հասցված ապտակ է: Ուստի պատահական չէ, որ այս ամենը սկսվեց, եւ պատահական չէ, որ Ադրբեջանի պատասխանը մեկն է՝ նրանք ասում են, որ դա հայերն են արել: Ինչ էլ տեղի ունենա՝ հայերն են մեղավոր: Սակայն սա նրանց նկատմամբ մեղադրանքներն ավելի է սաստկացնում: Նրանք հայտարարում են, որ Ալիեւի ընտանիքը դրա հետ կապ չունի: Սակայն չեն հերքում, որ այդ ամենը տեղի է ունեցել: Այսինքն՝ այս երկրում, որտեղ ամեն ինչ  վերահսկվում է, ինչ-որ մեկն առանց Ալիեւի գիտության երկրից 3 մլրդ դոլար է դուրս բերել եւ ինչ-որ գործարքներ կնքել: Սա ինքնին անհեթեթ է»,- հավելեց Շավարշ Քոչարյանը:
NEWS.am-ի հաջորդ հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության դեմ պատժամիջոցների կիրառման կամ որոշակի լիազորություններից զրկելու հնարավորությունը, ԱԳ փոխնախարարը նշեց. «Կարծում եմ, որ նման իրավիճակը աստիճանաբար կհասունանա»:
Հիշեցնենք, որ բրիտանական The Guardian պարբերականի բացահայտած բանկային հաշվետվություններով պարզվել են Ադրբեջանի կողմից կատարված բազմաթիվ վճարումները ԵԽԽՎ մի քանի նախկին անդամներին՝ գերմանացի քաղաքական գործիչ, Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր եւ ԵԽԽՎ Մոնիթորինգային հանձնաժողովի նախկին նախագահ Էդուարդ Լինթներին, Եվրոպայի խորհրդում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության նախկին ղեկավար Լուկա Վոլոնտեին: Ընդհանուր առմամբ 2012-ից 2014 թվականը Լինթների հաշվին բրիտանական կեղծ ընկերությունների միջոցով փոխանցվել է 891 հազար եվրո, նա Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների ժամանակ ղեկավարել է Գերմանիայի դիտորդական հանձնաժողովը: 2012-ից 2014 թվականը Վոլոնտեն նույն ընկերությունների միջոցով ստացել է ավելի քան 2 մլն եվրո:

Очередное раскрытие случаев отмывания денег и коррупционных скандалов с участием азербайджанских властей и европейских депутатов – это пощечина всей Европе. Об этом 6 сентября в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am, какие шаги должны быть предприняты армянской стороной для привлечения Азербайджана к ответственности в рамках международных структур, в частности, Парламентской ассамблеи Совета Европы, замминистра отметил: «Давайте правильно все поймем: кто-то сидит в суде, его судят. На самом деле это не что иное, как суд над Азербайджаном, конечно, в переносном смысле, не с правовой точки зрения. Но то, что происходит сейчас по всей Европе – расследования, даже уголовные дела, например, в Италии, говорит об одном: чаша терпения уже переполнилась. Вопрос заключается в том, что люди слабы, и даже в сердце Европы депутаты и официальные лица не могут устоять перед этим соблазном». Причем, продолжил Кочарян, есть очень интересная закономерность – это те депутаты, срок полномочий которых истекает. «Но, во всяком случае, это, конечно, позор, это пощечина всей Европе. Поэтому неслучайно, что все это началось, и неслучайно, что ответ Азербайджана один: они говорят, что это сделали армяне. Что бы ни случилось, виновны армяне. Но это только все больше усиливает обвинения в их отношении. Они заявляют, что семья Алиева не имеет к этому отношения. Но не опровергают, что все это имело место. То есть в этой стране, где все контролируется, без ведома Алиевых кто-то вывел из страны $3 млрд. и заключил какие-то сделки? Это само собой курьез», - добавил Шаварш Кочарян.
В ответ на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am, видит ли он возможность применения санкций или лишения определенных полномочий делегации Азербайджана в ПАСЕ, замглавы МИД заметил: «Я думаю, что такая ситуация  постепенно созреет».
Напомним, что раскрытые британским изданием «The Guardian» банковские отчеты показывают многократные выплаты Азербайджана нескольким бывшим членам Парламентской ассамблеи Совета Европы: Эдуарду Линтнеру, германскому политику, бывшему депутату Бундестага и экс-председателю Мониторинговой комиссии ПАСЕ, Луке Волонте, бывшему руководителю фракции Европейской народной партии в Совете Европы. В общей сложности на счет Линтнер с 2012 по 2014 год через фиктивные британские компании перечислили 891 тысячу евро. За две недели до того, как получил деньги от фиктивной британской компании, он возглавлял комиссию наблюдателей от Германии на президентских выборах в Азербайджане. С 2012 по 2014 год Волонте получил через те же компании более двух миллионов евро.