Միացյալ Նահանգները մտադիր է հաջորդ տարի հիպերձայնային զենքի բազմաթիվ փորձարկումներ իրականացնել: Այս մասին լրագրողներին տված հարցազրույցում պատմել է Պենտագոնի հեռանկարային հետազոտությունների կառավարման ծրագրերի տնօրեն Սթիվեն Ուոքերը։
«2019 թվականին մենք մտադիր ենք մեկնարկել այդ համակարգերի [հիպերձայնային զենքերի] փորձարկումը»,–ասել է նա։
Ուոքերը ընդգծել է, որ հիպերձայնային զենքի ստեղծումն իրենց առաջնահերթ խնդիր է, որի շուրջ արդեն մի քանի տարի է աշխատում են NASA–ի եւ ռազմաօդային ուժերի, ինչպես նաեւ բանակի (ցամաքային ուժերի) եւ ռազմածովային ուժերի հետ։
«Սրանք մեծ ներուժ ունեցող համակարգեր են»,–նշել է նա՝ հավելելով, որ իրենց փոխգործակցում են նաեւ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության հակաօդային պաշտպանության գործակալության հետ։

Соединенные Штаты планируют провести многочисленные испытания своего гиперзвукового оружия в следующем году. Об этом сообщил в интервью группе журналистов, включавшей ТАСС,  директор Управления перспективных исследовательских программ Пентагона (DARPA) Стивен Уокер.
«Мы собираемся начать проводить испытания этих систем [гиперзвукового оружия] в 2019 году. Вы увидите много летных испытаний», - отметил он.
Уокер подчеркнул, что разработка гиперзвукового оружия является приоритетной задачей его управления, которое занимается этим совместно с ВВС и NASA, а также с Армией (сухопутными силами) и ВМС на протяжении нескольких лет.
«Это будут системы, имеющие большой потенциал», - указал он.
Глава DARPA также подчеркнул, что взаимодействует и с Агентством по ПРО министерства обороны США по разработке способов защиты от этого вида оружия. По его словам, управление предоставило агентству всю имеющуюся информацию по гиперзвуковому оружию, а также разведданные о разработках других стран.