PayPal, SpaceX եւ Tesla ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը հայտնել է հրուշակագործական բիզնես սկսելու մտադրության մասին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես քաղցրեղենի արտադրության ընկերություն եմ ստեղծում: Զարմանահրաշ կլինի»,- Twitter-ում նշել է ձեռնարկատերը:
Ավելի ուշ բիզնեսմենը հավելել է, որ ինքը «սուպերլուրջ» մտադրություններ ունի եւ առաջարկել է «կրիպտոկոնֆետ» ստեղծել:
Մասկն այս թվիթով, հավանաբար, շարունակել է Berkshire Hathaway հոլդինգի եւ դրա ղեկավարներ Ուորեն Բաֆեթի ու Չարլզ Մանգերի հետ հեռակա վեճը: Վեճը ծագել է այն բանից հետո, երբ Tesla-ի բաժնետերերի ժողովի ժամանակ ընկերության ղեկավարը քննադատել է  Բաֆետի ներդրած «տնտեսական խրամատի» հայեցակարգը՝ երկարաժամկետ առավելության, որն ընկերությանը թույլ է տալիս վաստակել միջինից շատ եւ պաշտպանել շուկայում առաջատարի դիրքերը:
Բաֆեթն ընդդիմախոսին մարտահրավեր է նետել՝ նրան առաջարկելով մրցակցել կոնֆետի արտադրության ոլորտում: Ավելի ուշ Մասկը խոստացել է խրամատ «կառուցել եւ այն կոնֆետով լցնել» եւ հավելել է, որ Բաֆեթը «չի կարողանա ներդրումներ չանել» իր հրուշակագործական նախագծում:
Մասկը այն ժամանակ է հայտարարել նոր բիզնեսը թողարկելու մտադրության մասին, երբ նրա մյուս նախաձեռնությունները ռեկորդային վնասներ են կրում: Ապրիլի վերջին վարկանիշային 2 խոշորագույն գործակալություններ՝ Moody's-ը եւ S&P-ը Tesla-ի պարտքային պարտավորություններին «աղբի» վարկանիշ են շնորհել՝ արժեթղթերը որպես սպեկուլատիվ բնութագրելով:
Մասկը հերքել է ավելի վաղ հրապարակված տեղեկությունը, որ հանդիպում է 29-ամյա բիզնես լեդի Թայլեր Հեյնիի հետ: Պատասխանելով Twitter-ի օգտատերերից մեկի մեկնաբանությանը, որը խնդրել էր իրավիճակը պարզաբանել, որովհետեւ «մարդիկ արդեն 5 ժամ ուշքի չեն գալիս», ձեռնարկատերը հայտնել է, որ Հեյնիի հետ ուղղակի ընկերներ են:
«(Հոգոց հանելով), Թայն ինձ դուր է գալիս, սակայն նա [միայն] ընկեր է: Մենք չենք հանդիպում»,- նշել է Մասկը Twitter-ում:

Основатель компаний PayPal, SpaceX и Tesla Илон Маск сообщил о намерении начать кондитерский бизнес, передает РИА Новости.
«Я открываю компанию по производству сладостей. Будет потрясающе», — написал предприниматель в Twitter.
Позднее бизнесмен добавил, что у него «суперсерьезные» намерения и предложил создать «криптоконфету».
Этим твитом Маск, вероятно, продолжил заочную перепалку с холдингом Berkshire Hathaway и его руководителями Уорреном Баффетом и Чарльзом Мангером. Спор развязался после того, как на собрании акционеров Tesla глава компании раскритиковал введенную Баффетом концепцию «экономического рва»— долгосрочного преимущества, позволяющего компании зарабатывать больше среднего по отрасли уровня и защищать лидирующие позиции на рынке.
Баффет бросил оппоненту вызов, предложив ему посоревноваться в производстве конфет. Позднее Маск пообещал «построить ров и засыпать его конфетами» и добавил, что Баффет «не сможет не инвестировать» в его кондитерский проект.
Маск объявил о намерениях запустить новый бизнес в то время, как другие его начинания терпят рекордные убытки. В конце апреля два крупнейших рейтинговых агентства Moody's и S&P присвоили долговым обязательствам Tesla «мусорный» рейтинг, охарактеризовав бумаги как высокоспекулятивные.
Маск также опроверг появившуюся ранее информацию о том, что он встречается с 29-летней бизнес-леди Тайлер Хейни. Отвечая на комментарий пользователя Twitter, попросившего разъяснить ситуацию, потому что «люди уже пять часов сбиты с толку», предприниматель сообщил, что они с Хейни просто друзья.