Ինդոնեզիական Lion Air ավիաընկերության՝ երկուշաբթի աղետի ենթարկված օդանավի հրամանատարը Ջակարտայի օդանավակայանում օդ բարձրանալուց անմիջապես հետո արտահերթ վայրէջք է խնդրել: Այս մասին հայտնել է երկրի Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սինդու Ռախայուն:
Նրա խոսքով՝ «անձնակազմը խնդրել է օդանավակայան վերադառնալ, որից հետո կապն ընդհատվել է, իսկ օդանավը ռադարներից անհետացել է»:
Փրկարարներն արդեն հայտնաբերել են օդանավի աղետի վայրը, դրա բեկորները, ուղեւորների անձնական իրերը, հայտնել են  Որոնողա-փրկարարական գործակալության ներկայացուցիչները: Վերջին տեղեկություններով՝ օդանավում եղել է 188 մարդ, այդ թվում՝ անձնակազմի 7 անդամները:
Boeing 737 MAX 8 օդանավը կործանվել է Ջակարտայի օդանավակայանում օդ բարձրանալուց հետո 13 րոպե անց: Օդանավը կատարում էր JT610 չվերթը դեպի Պանկալպինանգ քաղաք (Բանգկա-Բելիտունգ նահանգի վարչական կենտրոնը):
Lion Air ավիաընկերությունը Ինդոնեզիայի խոշորագույն բյուջետային ավիափոխադրողն է, ընդ որում՝ ավիաընկերությունների անվտանգության միջազգային վարկանիշներում այն սովորաբար զբաղեցնում է վերջին տեղերից մեկը:

Командир самолета индонезийской авиакомпании Lion Air, потерпевшего в понедельник крушение, почти сразу же после взлета из аэропорта Джакарты запросил экстренную посадку. Об этом сообщил официальный представитель Главного управления гражданской авиации страны Синду Рахаю.
По его словам, «экипаж запросил возвращение в аэропорт, после чего связь с ним прервалась, лайнер исчез с экранов радаров».
Спасатели уже обнаружили место крушения самолета, его обломки, личные вещи пассажиров, сообщил представители национального Агентства по поиску и спасению. По последним данным, на борту находились 188 человек, в том числе 7 членов экипажа.
Лайнер Boeing 737 MAX 8 потерпел крушение примерно через 13 минут после вылета из аэропорта Джакарты. Самолет выполнял рейс JT610 в город Панкалпинанг (административный центр провинции Бангка-Белитунг).
Авиакомпания Lion Air является крупнейшим бюджетным перевозчиком Индонезии, при этом в международных рейтингах безопасности авиакомпаний обычно занимает одно из последних мест.