Տրիպոլիում ավելի քան 30 հազար մարդ հեռացել է տնից մարտական գործողությունների պատճառով, նրանց ճակատագիրը, ովքեր մնացել են մարտական գործողությունների գոտում, անհանգստացնում է, ասվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայտարարությունում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
ԿԽՄԿ-ի կարծիքով՝ հումանիտար իրավիճակը Տրիպոլիում կտրուկ վատթարացել է վերջին երեք շաբաթներին։ Ավելի քան 30 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել տները այն շրջաններում, որտեղ ընթանում են մարտական գործողություններ, կան հոսանքազրկումներ։
«Մենք ամենից շատ մտահոգ ենք խաղաղ բնակիչների ճակատագրով, ովքեր մնացել են մարտական գործողությունների գոտում։ Հոծ բնակավայրերն աստիճանաբար վերածվում են մարտադաշտերի»,- ասել է Տրիպոլիում ԿԽՄԿ գրասենյակի ղեկավար Յունես Ռահուին։ Նրա խոսքով՝ բուժաշխատողների համար վտանգավոր է դառնում վիրավորներին տարհանելը գնդակոծությունների պատճառով։
«Սկզբունքորեն կարեւոր է, որպեսզի հիվանդանոցները եւ բուժհաստատությունները, նրանց աշխատակիցները եւ վիրավորներին տեղափոխող մեքենաները հնարավորություն ունենան կատարելու իրենց աշխատանքը»,- ասել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը։
Լիբիական ազգային բանակի մարշալ Խալիֆա Հաֆթարը ապրիլի 4-ին հրամայել էր իր ուժերին սկսել Տրիպոլիի գրոհը՝ «ահաբեկիչներից ազատագրելու համար»։ Հաֆթարի բանակի ստորաբաժանումները վերահսկողություն են սահմանել Գարյան եւ Սուրման քաղաքներում։ Տրիպոլիում կառավարությանը լոյալ զինված կազմավորումները հայտարարել են ընդդեմ Հաֆթարի «Ցասման հրաբուխ» գործողությունն սկսելու մասին։
2011 թվականին Լիբիայի նախագահ Մուամար Քադաֆիի տապալումից եւ սպանությունից հետո Լիբիան փաստորեն միասնական պետություն չէ։ Հիմա երկրում երկիշխանություն է տիրում։ Արեւելքում ժողովրդի ընտրած խորհրդարանն է, իսկ արեւմուտքում՝ Տրիպոլի մայրաքաղաքում, կառավարում է ՄԱԿ եւ Եվրամիության օժանդակությամբ ձեւավորված ազգային համաձայնության կառավարությունը՝ Ֆայեզ Սարաջի գլխավորությամբ։ Արեւելյան մասի իշխանությունները գործում են Տրիպոլիից անկախ եւ համագործակցում են Լիբիական ազգային բանակի հետ։

Свыше 30 тысяч человек покинули свои дома из-за боевых действий в Триполи, судьба тех, кто проживает на границе боевых действий, вызывает беспокойство, говорится в заявлении Международного Комитета Красного Креста (МККК), передает РИА Новости
По мнению МККК, гуманитарная ситуация в районе Триполи резко ухудшилась за последние три недели. Свыше 30 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома, в районах, где ведутся боевые действия, наблюдаются перебои с электричеством.
«Мы больше всего озабочены судьбой мирных жителей, которые проживают рядом с линией боевых действий. Густонаселенные районы постепенно превращаются в поля сражений», - заявил глава офиса МККК в Триполи Юнесс Рахуи. По его словам, медицинским работникам становится все опаснее забирать раненых из-за увеличения неизбирательных обстрелов.
«Принципиально важно, чтобы больницы и медицинские учреждения, их сотрудники и машины для перевозки раненых имели возможность безопасно выполнять свою работу», - добавил представитель МККК.
Маршал Ливийской национальной армии (ЛНА) Халифа Хафтар 4 апреля приказал своим силам начать наступление на Триполи для «освобождения от террористов». Подразделения армии Хафтара установили контроль над городами Гарьян и Сурман к югу от ливийской столицы. Лояльные правительству в Триполи вооруженные формирования объявили о начале операции "Вулкан гнева" против сил Хафтара.
После свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия фактически перестала функционировать как единое государство. Сейчас в стране царит двоевластие. На востоке заседает избранный народом парламент, а на западе, в столице Триполи, правит сформированное при поддержке ООН и Евросоюза правительство национального согласия во главе с Файезом Сарраджем. Власти восточной части страны действуют независимо от Триполи и сотрудничают с Ливийской национальной армией.