Կառավարության այսօրվա՝ մայիսի 23-ի նիստին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց նախագիծ, համաձայն որի՝ հստակեցվում են զինվորական ծառայության առանձնահատուկ պայմանների համար սահմանված հավելումների չափերը, առանձնահատուկ պայմանների անվանումները եւ այդ պայմաններում ծառայության իրականացման չափանիշները։
«Ինչպես նաեւ ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի հիման վրա զինծառայողների վարձատրության չափերը բարձրացնելու նպատակով հավելում է նախատեսվում պաշտոնական պարտակությունների կատարման համար», - ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ դրա արդյունքում զինծառայողների դրամական ապահովության չափերը բարձրանում են միջինը 10 տոկոսով։
«Մոտավորապես համահավասարեցում է իրականացվում հավելումների մասով՝ բարձրագույն սպայական կազմի, կրտսեր-ենթասպայական ու շարքային, մոտավորապես ստանալու են հավասարաչափ հավելում եւ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, եւ պայմանագարային շարքայինը։ Խնդրում եմ ընդունել այսքան սպասված որոշման նախագիծը», - ասաց Տոնոյանը։
Այս առնչությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Մենք հայտարարել ենք, որ հուլիսից 10 տոկոսով աշխատավարձը կբարձրանա, ուղղակի հիմա այս կարգավորումներով մենք լուծում ենք խնդիր, որ կրտսեր կազմի զինծառայողների եւ հատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնող զինծխառայողների աշխատավարձի կամ դրամական բավարարման մակարդակը շատ ավելի բարձր կլինի, քան հայտարարվել է: Մենք ասել ենք 10 տոկոսով աշխատավաձը կբարձրանա, բայց կրտսեր կազմինը ու հատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնող զինծառայողների աշխատավարձը կբարձրանա մինեւ 20 տոկոսով»:
Դավիթ Տոնոյանն էլ ասաց, որ բարձրանում է միջինը 18 տոկոսով կրտսեր-ենթասպայական ու շարքային կազմի համար, բայց այն զինծառայողները, որոնք առանձնահատուկ պայմաններում են իրականացնում իրենց ծառայությունը, հավելում է լինելու եւս, այսինքն ավելի շատ է լինելու:
«Շատ շնորհակալ ենք այս նախաձեռնության համար եւ աննախադեպ է տոկոսային առումով միաժամանակյա բարձրացումը», - ասաց Դավիթ Տոնոյանը։
«Մենք ենք շնորհակալ ՀՀ զինված ուժերին, մեր զինվորներին, մեր սպայական կազմին հայրենիքին մատուցած ծառայությունների ու մեր երկրի անվտանգութունը պաշտպանելու համար», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

During today’s government session, Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan introduced a bill that will specify the amounts of supplements prescribed for special conditions of military service, the names of special conditions and the standards for performance of service in those conditions.
“There will also be supplements for performance of official duties in order to increase the amounts of remuneration of military servicemen based on the assignment of the Prime Minister of Armenia,” the minister said, adding that this will help raise the amounts of funds for military servicemen by 10% on average.
In regard to this, Prime Minister Nikol Pashinyan said the following: “The government has announced that salaries will be increased by 10% starting in July. With these regulations, we are helping make sure the salaries of junior military servicemen and of military servicemen serving in special conditions is much higher than was announced. We said salaries will rise by 10%, but the salaries of junior servicemen and servicemen performing service in special conditions will increase up to 20%.”
“Thank you very much for this initiative. The simultaneous rise of the percentages of salaries is unprecedented,” Davit Tonoyan said.
“We are thankful to the Armed Forces of Armenia, our soldiers and our officersfor their services to the homeland and for protecting the security of our country,” Nikol Pashinyan said.