ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդարացրել է «Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիի դեմ ռեյդի մասին դեմոկրատների առաջնորդներին չիրազեկելու իր որոշումը՝ կրկին հայտարարելով, որ ինքը մտահոգված է, որ ռեյդի մանրամասները կարող են տարածվել, հաղորդում է Fox News-ը:
Երեկ Թրամփը հայտարարել է ալ-Բաղդադիի մահվան մասին՝ նշելով, որ այդ մասին չի տեղեկացրել պաշտոնյաներին, այդ թվում՝ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին, քանի որ վախեցել է, որ արտահոսք տեղի կունենա՝ սպառնալիքի տակ դնելով առաքելությունը: Նա լրագրողների հետ զրույցում քննադատել է Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ադամ Շիֆին՝ ասելով.
«Նրանք ասում էին՝ ինչու տեղեկությունը չեմ փոխանցել Ադամ Շիֆին եւ նրա հանձնաժողովին: Պատասխանը հետեւյալն է. Ադամ Շիֆը Վաշինգտոնում ամենամեծ իրազեկիչն է: Նա կոռումպացված քաղաքական գործիչ է»:
Թրամփը Շիֆին քննադատել է իր դեմ իմպիչմենթի հետաքննության համար՝ հիշեցնելով, որ կոնգրեսականը ներկայացրել է իր եւ Ուկրաինայի նախագահի հեռախոսազրույցի չափազանցված տարբերակը: Ավելի ուշ Շիֆն այն «պարոդիա» է անվանել: Թրամփը նրան մեղադրել է «հանցավոր գործողություն» կատարելու մեջ:
Կոնգրեսի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ռեյդի մասին չիրազեկելու Թրամփի որոշումը վիճելի է համարվում:
«Պալատը պետք է տեղեկանար այդ մասին: Այդ մասին ռուսաստանցիները տեղեկացել են Կոնգրեսից ավելի շուտ: Մեր զինվորականներն ու դաշնակիցներն արժանի են ուժեղ, խելացի եւ ռազմավարական ղեկավարության»,- ասել է Փելոսին:

Президент Дональд Трамп оправдал свое решение не уведомлять лидеров демократов о рейде, в результате которого был убит лидер ИГ Абу Бакр аль-Багдади, вновь заявив, что он обеспокоен тем, что детали могут просочиться, передает Fox News.
Когда Трамп впервые объявил о смерти аль-Багдади в воскресенье утром, он сказал, что решил не уведомлять чиновников, включая спикера палаты представителей Нэнси Пелоси, потому что боялся, что утечки могут поставить под угрозу миссию. Выступая перед журналистами в понедельник, он обрушился с критикой на председателя комитета по разведке Палаты представителей Адама Шиффа.
«Они говорили о том, почему я не передал информацию Адаму Шиффу и его комитету. Ответ таков: я думаю, что Адам Шифф – самый большой осведомитель в Вашингтоне. Он коррумпированный политик. Он такой осведомитель, которого никто никогда раньше не видел».
Трамп раскритиковал Шиффа за расследование по его импичменту, напомнив, что конгрессмен представил приукрашенную версию телефонного звонка Трампа от 25 июля президенту Украины Владимиру Зеленскому, который Шифф позже назвал «пародией». Трамп обвинил Шиффа в совершении «преступного действия».
Решение Трампа не уведомлять высокопоставленных членов Конгресса о рейде считается спорным.
«Палата должна быть проинформирована об этом рейде, о котором россияне, но не высшее руководство Конгресса, были уведомлены заранее, и об общей стратегии администрации в регионе», - сказал Пелоси в воскресенье. «Наши военные и союзники заслуживают сильного, умного и стратегического руководства со стороны Вашингтона».