Բոլոր բնակիչ- բաժանորդների համար համընդհանուր ճանաչված՝ վերջիններիս կողմից էլեկտրական էներգիայի, բնական գազի և խմելու ջրի (ջրահեռացման ծառայությունների) դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը սույն թվականի ապրիլի 22-ից համարում է վերացած։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 22–ին, հայտարարություն է տարածել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Հաշվի առնելով, որ՝
- ՀՀ պարետի կողմից հայտարարված սահմանափակումները գործունեության մի շարք տեսակների համար վերացվել են,
- ներկայումս հանրապետությունում, անգամ բնակչության տեղաշարժի սահմանափակումների պայմաններում, անձանց համար հիմնականում ապահովված է համապատասխան վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ մասնավորապես, առկա են առցանց վճարումների մի շարք համակարգեր, գործող գրեթե յուրաքանչյուր առևտրի օբյեկտում առկա է վճարահաշվարկային տերմինալ, բանկերի շատ մասնաճյուղեր գործում են բնականոն ռեժիմով, յուրաքանչյուր բնակավայրում գործում է գոնե մեկ փոստային բաժանմունք,
- ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված համապատասխան միջոցառումներով էապես մեղմվել է սոցիալապես անապահով և խոցելի բնակիչներին մատուցված կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարման խնդիրը,
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բոլոր բնակիչ- բաժանորդների համար համընդհանուր ճանաչված՝ վերջիններիս կողմից էլեկտրական էներգիայի, բնական գազի և խմելու ջրի (ջրահեռացման ծառայությունների) դիմաց վճարման պարտավորության կատարմանը խոչընդոտող ֆորս մաժորը սույն թվականի ապրիլի 22-ից համարում է վերացած։
Նշվածը, սակայն, չի սահմանափակում սպառողի իրավունքը յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում համապատասխան հիմնավորումների պարագայում դիմել մատակարարին կոմունալ ծառայությունների դիմաց չվճարումը պայմանագրի համաձայն ֆորս մաժորի հետևանք համարելու և մատուցվող ծառայությունը չդադարեցնելու համար։ Նշված գործընթացը կգտնվի հանձնաժողովի վերահսկողության ներքո։
Հաշվի առնելով նշվածը՝ հանձնաժողովը կոմունալ ծառայությունների անխափան և հուսալի մատակարարման նպատակով հորդորում է բոլոր բաժանորդներին կատարել վճարումները»։

Признанный всеобщим для всех жителей-абонентов форс-мажор, препятствующий выполнению обязательств последними по оплате за электроэнергию, природный газ и питьевую воду, с 22 апреля этого года считается устраненным. Об этом говорится в заявлении, распространенном Комиссией по регулированию общественных услуг Армении.
«С учетом того, что:
ограничения, объявленные комендантом Армении на ряд видов деятельности, устранены;
в настоящее время в республике, даже в условиях ограничений на перемещение населения, у людей в основном есть возможность осуществить соответствующие выплаты;
благодаря соответствующим мерам, утвержденным Правительством Республики Армения, проблема оплаты коммунальных услуг, предоставляемых социально необеспеченным и уязвимым слоям населения, существенно смягчена
КРОУ считает признанный всеобщим для всех жителей-абонентов форс-мажор, препятствующий выполнению обязательств последними по оплате за электроэнергию, природный газ и питьевую воду (услуги дренажа), с 22 апреля этого года устраненным.
Однако это не ограничивает право потребителя в каждом конкретном случае при наличии соответствующих обоснований обращаться к поставщику с просьбой о не прекращении поставок услуг в соответствии с договором из-за неоплаты коммунальных услуг в форс-мажорных обстоятельствах.
С учетом вышеупомянутого Комиссия призывает всех абонентов осуществить платежи с целью бесперебойного и надежного предоставления коммунальных услуг».