Իսպանիայի բնակիչները, որոնք օգտվում են հասարակական տրանսպորտից, պետք է մայիսի 4-ից պաշտպանական դիմակներ կրեն։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է երկրի կառավարության նախագահ Պեդրո Սանչեսը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Երկուշաբթի օրվանից թագավորությունում ուժի մեջ են մտնում կորոնավիրուսի տարածման պատճառով սահմանափակման միջոցների որորշ մեղմացումներ։ «Նրանք, ովքեր օգտվում են հասարակական տրանսպորտից, պարտավոր կլինեն դիմակներ կրել»,- ասել է Սանչեսը՝ հավելելով, որ երկրի իշխանությունները դիմակներ կմատակարարեն մարդկանց։ Կառավարության ղեկավարը հստակեցրել է, որ մայիսի 4-ից իրենց գործունեությունը կարող են վերականգնել, մասնավորապես, ռեստորանները եւ սրճարանները, որպեսզի առաքման համար ուտելիք պատրաստեն։
Վարչապետը հավելել է, որ կխնդրի խորհրդարանին բարձր պատրաստականության ռեժիմի երկարաձգման մասին (առայժմ գործում է մինչեւ մայիսի 10-ը): Սանչեսը նաեւ հայտարարել է, որ կառավարությունը հավանություն կտա 16 մլրդ եվրոյի  «վերակառուցման հատուկ հիմնադրամի» ստեղծմանը, որպեսզի օգնի տեղական իշխանություններին հաղթահարել կորոնավիրուսի սոցիալական եւ տնտեսական հետեւանքները։
Իսպանիան համաճարակի պատճառով աշխարհի ամենատուժած երկրներից է: Թագավորությունում վարակի տարածման սկզբից հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի մոտ 216 600 դեպք, մահացել է 25 100 հիվանդ: Ընդ որում, երկրում արդեն մի քանի շաբաթ է՝ հիվանդության տարածման մակարդակը աստիճանաբար նվազում է: Մարտի կեսերից Իսպանիայում գործում է բարձր պատրաստականության ռեժիմ։ Այս միջոցը թույլ է տվել իշխանություններին սահմանափակել բնակչության տեղաշարժը։
Ապրիլի 26-ից սահմանափակման միջոցների մեղմացում է մտցվել մինչեւ 14 տարեկան երեխաների համար, որոնց թույլատրվել է օրը մեկ անգամ զբոսանքի գնալ: Շաբաթ օրվանից նաեւ մեծահասակ բնակչությանն է թույլատրվում փողոցում քայլել եւ սպորտով զբաղվել: Մարդկանց մեծ կուտակումներից խուսափելու համար երկրի իշխանությունները բնակիչների համար զբոսանքի դուրս գալու ժամանակային միջակայքեր են սահմանել։
Ավելի վաղ Իսպանիայի կառավարությունը ներկայացրել էր սահմանափակման միջոցառումները փուլ առ փուլ մեղմացնելու պլան, որը հաշվարկված է մինչեւ հունիսի վերջը: Սահմանափակումների վերացումը կլինի աստիճանական եւ կարող է ընթանալ տարբեր տեմպերով`կախված այս կամ այն տարածաշրջանում կամ նահանգում իրավիճակից:

Жители Испании, которые пользуются общественным транспортом, должны будут носить защитные маски с 4 мая. Об этом заявил в субботу председатель правительства страны Педро Санчес, сообщает ТАСС.
С понедельника в королевстве вступают в силу некоторые послабления ограничительных мер, которые были введены из-за распространения коронавируса. «Те, кто пользуются общественным транспортом, будут обязаны носить маски», - сказал Санчес, добавив, что власти страны будут снабжать масками людей. Глава кабмина уточнил, что с 4 мая смогут возобновить свою деятельность, в частности, рестораны и кафе, чтобы готовить еду навынос.
Премьер добавил, что попросит парламент о новом продлении режима повышенной готовности (пока действует до 10 мая). Санчес также заявил, что правительство одобрит создание «специального фонда реконструкции» на 16 млрд. евро, чтобы помочь региональным властям справиться с социальными и экономическими последствиями коронавируса.
Испания является одним из наиболее пострадавших в мире государств из-за пандемии. С начала распространения инфекции в королевстве выявлены около 216,6 тыс. случаев заражения коронавирусом, 25,1 тыс. пациента умерли. При этом в стране уже несколько недель уровень распространения заболевания постепенно снижается. С середины марта в Испании действует режим повышенной готовности. Эта мера позволила властям ограничить передвижения среди населения.
С 26 апреля было введено послабление ограничительных мер для детей до 14 лет, которым разрешили выходить на прогулку раз в день. С субботы взрослому населению также разрешено гулять и заниматься спортом на улице. Для избежания больших скоплений людей власти страны установили временные интервалы для выхода жителей страны на прогулку.
Ранее правительство Испании представило план поэтапного послабления ограничительных мер, который рассчитан до конца июня. Снятие ограничений будет постепенным и может идти разными темпами в зависимости от ситуации в том или ином регионе или провинции.