Հյուսիսային Օսիայում կորոնավիրուսի գոյությանը չհավատացողները այրել են բջջային կապի ալեհավաքը, որի հետեւանքով Նոգիր գյուղն առանց կապի է մնացել, առցանց ռեժիմով մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է տարածաշրջանի ղեկավար Վյաչեսլավ Բիտարովը, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նրա խոսքերով՝ որոշ մարդիկ կարծում են, թե համաճարակը կազմակերպվել է «ինչ-որ համաշխարհային ուժերի» կողմից, որոնք ուզում են մարդկանց ռեզերվացնել, 5G ալեհավաքներ տեղադրել, ճառագայթել, որպեսզի նրանք կորցնեն գիտակցությունը, իսկ այնուհետեւ նրանց «չիպավորեն»։
Բիտարովը հայտարարել է, որ հանդիպել է այդպիսի մարդկանց Վլադիկավկազում։
«Նրանք ինձ ապացուցում էին, սակայն ես նրանց հետ չվիճեցի։ Բայց, ցավոք, նրանք ավելի հեռուն են գնում, մասնավորապես, վերջերս այրել են Նոգիր գյուղի մոտ գտնվող МТС-ի ալեհավաքը, եւ իհարկե, Նոգիրը մնացել է առանց կապի։ Ամեն օր զանգեր են գալիս իմ ընդունարան, որ կապը վերականգնվի»,- հավելել է Հյուսիսային Օսիայի ղեկավարը։
Անցյալ շաբաթ Վլադիկավկազում կառավարության շենքի առջեւ տեղի էր ունեցել չհամաձայնեցված հանրահավաք, որին մասնակցել էր մոտ 2000 մարդ։ Հանրահավաքից հետո հանրապետական հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկը հայտարարել էր, որ հավաքվածները «COVID-19-ի տարածման հզոր օջախ են ստեղծել»։ Դրանից մեկ շաբաթ հետո Հյուսիսային Օսիայում «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի վարչության փոխտնօրեն Զարեմա Կաբոլովան հայտնել էր, որ վարակվածների թվի աճը հանրապետությունում կարող է կապված լինել Վլադիկավկազում անցկացված հանրահավաքի հետ։

Неверящие в существование коронавируса сожгли антенну сотовой связи в Северной Осетии, селение Ногир осталось без связи, сообщил глава региона Вячеслав Битаров по время пресс-конференции в режиме онлайн, передает РИА Новости.
По его словам, некоторые люди думают, что эпидемия организована «какими-то мировыми силами», которые хотят загнать людей в резервации, поставить антенны 5G, облучить, чтобы они потеряли сознание, а потом потом будут «чипировать».
Битаров заявил, что столкнулся с такими людьми на митинге во Владикавказе.
«Они мне это доказывали, но я с ними спорить не стал. Но, к сожалению, они идут и дальше, в частности, недавно сожгли антенну МТС рядом с селением Ногир, и, конечно же, Ногир остался у нас без связи. Каждый день идут звонки в мою приемную, чтобы связь наладили», - добавил глава Северной Осетии.
На прошлой неделе во Владикавказе перед зданием правительства состоялся несогласованный митинг, в котором приняли участие около двух тысяч человек. После митинга главврач республиканской больницы заявил, что собравшиеся «устроили мощный очаг разноса COVID-19». Спустя неделю замглавы управления Роспотребнадзора по Северной Осетии Зарема Каболова сообщила, что рост зараженных в регионе может быть связан с прошедшим во Владикавказе несанкционированным митингом.