ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանն ու Տիգրան Գաբրիելյանը օգոստոսի 20-ին կազմակերպել էին հանդիպում Արմավիրի մարզի մի շարք խաղողագործների հետ՝ մթերումների շրջանին ընդառաջ ագրովերամշակման ոլորտում իրականացվող ծրագրերն ու աջակցության նոր գործիքները ներկայացնելու, առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները քննարկելու նպատակով։
Հանդիպման սկզբում Արման Խոջոյանը տեղեկացրել է, որ վերջին շրջանում վերամշակող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ պարբերաբար կազմակերպվել են հանդիպումներ, որոնց ընթացքում վեր են հանվել նրանց հուզող խնդիրներն ու հավաքագրվել բոլոր առաջարկությունները։ Արդյունքում օրերս կայացած ՀՀ կառավարության նիստում ընդունվել է հակաճգնաժամային 24-րդ միջոցառումը, որով պետական օժանդակության ներկա գործիքակազմի սահմաններում կատարվել են փոփոխություններ գյուղատնտեսական հումքի մթերումների նպատակով տրամադրվող վարկերի և ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի ծրագրի պայմաններում։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ կառավարության բարեփոխված  օժանդակության գործիքակազմը առաջնահերթ ուղղված է խաղողի մթերումն սահուն իրականացնելուն, և այս ուղղությամբ նախաձեռնվում են նաև այլ անհրաժեշտ քայլեր և բանակցություններ։
Խաղողագործներն իրենց հերթին ներկայացրել են մթերումների իրականացման ընթացքում առաջացող խնդիրները, որոնց մի մասն առնչվում էր խաղողի մթերման գներին։ Ի պատասխան բարձրացված հարցերի՝ փոխնախարարները նշել են, որ պետությունը գնագոյացման խնդրին չի կարող միջամտել, սակայն թեթևացնելով վերամշակողների ֆինանսական ծանրաբեռնվածությունը, ինչպես նաև խթանելով վերամշակված ապրանքների վաճառքն լրացուցիչ պահանջարկ է ստեղծում խաղողի նկատմամբ։
Արման Խոջոյանը և Տիգրան Գաբրիելյանը պատրաստակամություն են հայտնել քննարկել և մանրամասն ուսումնասիրել յուրաքանչյուր առաջարկ և համատեղ գտնել խնդիրների լուծման ուղիները։ Քննարկման մասնակիցները պայմանավորվել են մթերման շրջանի ավարտից հետո կազմակերպել դասընթաց, որի ընթացքում փորձառու մասնագետները խաղողագործներին կներկայացնեն խաղողի մշակման և վերամշակման նորագույն տեխնոլոգիաները և դրանց ներդրման ու կիրառման առավելությունները։

Deputy Ministers of Economy of Armenia Arman Khojoyan and Tigran Gabrielyan today hosted a meeting with a number of viticulturists of Armavir Province to present the programs being implemented in the agroprocessing sector and the new support tools ahead of the season of purveyance, as well as to discuss the current problems and consider the possible paths for solutions.
At the outset, Khojoyan informed the viticulturists that the issues concerning viticulturists were identified and all recommendations were submitted during recent meetings held with representatives of processing companies on a regular basis.
Khojoyan also emphasized that the reformed support toolkit of the government is primarily targeted at smooth purveyance of grapes and that the government is also taking necessary steps and holding negotiations in this direction.
In their turn, the viticulturists presented the problems with purveyance, including problems with the prices of purveyance of grapes. In response to the questions raised, the deputy ministers stated that even though the government can’t interfere in pricing, it is creating additional demand for grapes by easing the financial burden of those involved in processing and promoting the sale of processed goods.
The deputy ministers expressed willingness to consider and thoroughly examine every proposal, and the viticulturists agreed to organize, after the purveyance season, a training course during which experienced viticulturists would present the latest technologies in cultivating and processing grapes and the advantages of introducing and applying those technologies.