Ինձ թվում էր, որ բոլորի համար է պարզ՝ աճող, հզոր պետությունները երբեք միատար չեն ու միշտ հզորանում են այլ ազգերին իրենց մեջ բուծեցնելու հաշվին: Այս մասին «Ազատության» եթերում հայտարարել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Սինանյանի խոսքով, հենց հայ արքաներից Արգիշտին ու Տիգրան Մեծն են խոսել այլ ազգերին բերելու ու Հայաստանում բնակեցնելու մասին.« Արգիշտին ասում է, որ այսինչ տեղում գրավել է այսինչ ժայռը, այսինչ տեղից այսինչ ցեղերին բերել ու բնակեցրել է այնտեղ: Տիգրան Մեծը, որով բոլորս հպարտանում ենք, 300 հազար հրեաների բերեց Հայաստան, որպեսզի շենացնի մեր երկիրը»:
Նա նշել է, որ ցանկացած պետություն, բացի կղզիացածներից, այդպես են, իսկ ահա ճապոնացիները մի քիչ տարբեր են. «Ճապոնացիները կորեացիների ու չինացիների սինթեզ են, որոնք 2 հազար տարում դարձել են ճապոնացի»:
«Ցանկացած մայրցամաքային զարգացած մեծ պետություն իր պատմության ընթացքում չի մեծացել զուտ իր հաշվին, այլ կարողացել է իր մեջ կլանել այլ ազգերի։ Պատկերացրեք, որ Հայաստանն էլ դառնա այնքան հզոր, ուժեղ, որ կարողանա մյուս ազգերի համար էլ գրավիչ լինել: Դա արդեն ինքնին հաջողություն է»:

It seemed to me that it was clear to everyone that growing, powerful states are never homogeneous and always grow stronger by breeding other nations, the High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan told RFE/RL's Armenian service.
According to Sinanyan, the Armenian kings Argishti and Tigran the Great spoke about bringing other nations and settling them in Armenia.
He noted that any country, except the islanders, is like that, but the Japanese are a little different. "The Japanese are a synthesis of the Koreans and the Chinese, who became Japanese in 2,000 years."
"Every developed continental great state in its history has not grown at its own expense, but has been able to absorb other nations. Imagine Armenia becoming so strong that it can be attractive to other nations. That in itself is a success."