Դաշնային կառավարությունը զայրացած է հանգամանքով, որ COVID-սահմանափակումների դեմ ցույցերի մասնակիցներն օգտագործել են կայզերական Գերմանիայի սեւ-սպիտակ-կարմիր դրոշները Բեռլինում Ռեյխսթագի շենքի հարեւանությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է ԳԴՀ-ի ՆԳ նախարար Հորսթ Զեհոֆերը։ Զրույցից մեջբերումներ է ներկայացնում Bild am Sonntag գերմանական պարբերականը։
Զեհոֆերի խոսքով՝ շենքը, որտեղ անցկացվում են խորհրդարանական լսումները, ըստ էության՝ «մեր ազատ ժողովրդավարության խորհրդանշական կենտրոնն է»։
Այն, որ «արմատականներն ու ծայրահեղականներն» օգտագործել են դա իրենց նպատակներով՝ անտանելի է, համարում է ՆԳ նախարարը, հաղորդում է DW-ը։
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շթայնմայերն իր հերթին անվանել է տեղի ունեցածը «անհանդուրժելի հարձակում մեր դեմոկրատիայի հենց սրտին», իսկ ԱԳ նախարար Հայկո Մասը բնութագրել է թվիթերում այդ երեւույթը որպես «խայտառակություն»։
Շաբաթ երեկոյան՝ օգոստոսի 29-ին, Գերմանիայի կառավարության՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի քաղաքականության դեմ պայքարող ցուցարարները հավաքվել են Ռեյսթագի մոտ եւ տապալել արգելապատնեշը։ Ցուցարարները նետել են իրավապահների ուղղությամբ քարեր եւ շշեր։
Բախումներ են տեղի ունեցել նաեւ Բեռլինում ՌԴ դեսպանատան մերձակայքում։ Այդտեղ հավաքվել էին աջակողմյա արմատականները եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գերմանացի կողմնակիցները, որոնք, իրենց հերթին, կազմակերպել էին չարտոնագրված ակցիա։ Նրանք նույնպես շշեր եւ քարեր էին նետել ոստիկանների ուղղությամբ, իսկ վերջիններս կիրառել էին արցունքաբեր գազ։ Դիվանագիտական առաքելության շենքի մոտ ոստիկանությունը բերման էր ենթարկել շուրջ եւկու հարյուր մարդու։

Федеральное правительство возмущено тем, что митингующие против COVID-ограничений развернули черно-бело-красные государственные флаги кайзеровской Германии возле здания Рейхстага в Берлине, где находится зал пленарных заседаний бундестага. Об этом заявил министр внутренних дел ФРГ Хорст Зеехофер. Выдержки из беседы с ним приводит в воскресенье, 30 августа, германское издание Bild am Sonntag.
По словам Зеехофера здание, где проходят парламентские слушания, по сути является «символическим центром нашей свободной демократии».
То, что «радикалы и экстремисты» использовали его в своих целях, - невыносимо, считает глава МВД, передает DW.
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер в свою очередь назвал произошедшее «нестерпимым нападением на самое сердце нашей демократии», а министр иностранных дел ФРГ Хайко Маас охарактеризовал в Twitter эту выходку как «позорную».
Вечером в субботу, 29 августа, часть участников акции протеста против политики правительства Германии по борьбе с коронавирусом прорвали оцепление перед зданием Рейхстага и забрались на его лестницу. Протестующие бросали в сотрудников сил правопорядка камни и бутылки. Часть людей у заграждения развернула полотнища «рейхсбюргеров», не признающих существование ФРГ как государственного образования, а также черно-бело-красные стяги.
Столкновения произошли и на бульваре возле посольства РФ в Берлине. Здесь собрались праворадикалы и германские сторонники президента РФ Владимира Путина, которые организовали свою, несанкционированную, акцию. В полицейских полетели бутылки и камни. Правоохранители применили слезоточивый газ. Возле здания дипмиссии полиция задержала около двухсот человек, включая одну из главных фигур в движении COVID-диссидентов повара-вегана Аттилу Хильдмана.