Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատարանը իրավասություն չունի Կատարի կողմից արաբական չորս երկրների բոյկոտի պայմաններում «Կատարի եւ Կատարի քաղաքացիների նկատմամբ խտրականության» մեղադրանքով հարուցված գործով, հաղորդում է AP-ը:
ԱՄԷ-ի իրավաբանները ցանկանում են, որ Միջազգային դատարանի դատավորները կարճեն գործը: Կատարի փաստաբանները պետք է պատասխան տան սեպտեմբերի 2-ին:
ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը, Եգիպտոսը եւ Սաուդյան Արաբիան 2017-ի հունիսի 5-ին խզել են կապերը Կատարի հետ եւ սկսել են տնտեսական բոյկոտը`թույլ չտալով, որ Qatar Airways-ի չվերթները օգտագործեն իրենց օդային տարածքը, փակել են Սաուդյան Արաբիայի հետ երկրի միակ ցամաքային սահմանը եւ արգելել են նրա նավերին օգտագործել իրենց նավահանգիստները: Նրանք ասում են, որ ճգնաժամի պատճառը տարածաշրջանում ծայրահեղական խմբավորումներին Կատարի աջակցությունն է՝ մեղադրանք, որը Դոհան հերքում է:
Կատարը 2018-ին դիմել է համաշխարհային դատարան՝ պնդելով, որ բոյկոտը խախտում է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերը վերացնելու մասին» 1965թ. Միջազգային կոնվենցիան:
Բայց ԱՄԷ-ն ներկայացնող իրավաբան Դանիել Բեթխեհեմը պնդում է, որ դատարանը իրավասություն չունի, քանի որ կոնվենցիայի պայմանները չեն ներառում ԱՄԷ-ի եւ Կատարի միջեւ վեճը, եւ որ տարաձայնություններն արդեն քննարկվում են երկու երկրների միջեւ հաշտեցման դատավարություններում:

Объединенные Арабские Эмираты заявили, что суд высшей инстанции ООН не обладает юрисдикцией в деле, возбужденном Катаром по обвинению в «дискриминации Катара и его граждан Катара» на фоне бойкота четырех арабских стран, передает AP.
Юристы ОАЭ хотят, чтобы судьи Международного Суда прекратили рассмотрение дела. Адвокаты Катара должны ответить 2 сентября.
ОАЭ, Бахрейн, Египет и Саудовская Аравия разорвали связи с Катаром 5 июня 2017 года и начали экономический бойкот, не позволив рейсам Qatar Airways использовать свое воздушное пространство, перекрыв единственную сухопутную границу страны с Саудовской Аравией и запретив ее кораблям  использовать их портов. Они говорят, что причиной кризиса является поддержка Катаром экстремистских группировок в регионе -  обвинения, которые Доха отвергает.
Катар обратился в мировой суд в 2018 году, утверждая, что бойкот нарушил Международную конвенцию 1965 года о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Но Даниэль Бетлехем, юрист, представляющий ОАЭ, утверждал, что суд не обладает юрисдикцией, потому что условия конвенции не охватывают спор между ОАЭ и Катаром и что разногласия уже рассматриваются на примирительных слушаниях между двумя странами.