Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ եւ կոչ է արել դադարեցնել կրակը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես խորապես մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղում բռնությամբ եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ շտապ դեէսկալացիայի, հրադադարը վերականգնելու եւ բանակցությունները վերսկսելու կոչ եմ անում»,- ասվում է երկուշաբթի օրը քաղաքական գործչի շտաբի տարածած հայտարարության մեջ:
Նրա կարծիքով, ԱՄՆ-ը պետք է պնդի, որ շփման գծի երկայնքով դիտորդների թիվն ավելացվի, «Ռուսաստանին կոչ անի դադարեցնել երկու կողմերին զենքի ցինիկ մատակարարումը»: Բացի այդ, Վաշինգտոնը պետք է վերանայի իր օգնության ծրագրերը՝ համոզվելու համար, որ ոչ մի զենք չի կարող օգտագործվել հարձակողական նպատակներով:
«Բռնությունը Լեռնային Ղարաբաղում սպառնում է վերաճել ավելի մեծ տարածաշրջանային հակամարտության, ուստի տարածաշրջանի երրորդ կողմերը պետք է հեռու մնան հակամարտությունից, իսկ Մինսկի խմբի միջնորդները պետք է անհապաղ ձգտեն դեէսկալացիայի եւ բանակցություններին վերսկսման»,- հայտարարել է Բայդենը:

US Democratic presidential candidate Joe Biden has expressed concern over the flare-up of tensions in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], Business Standard reported.
"I am deeply concerned by the outbreak of hostilities in Nagorno-Karabakh and call for urgent de-escalation, restoring the ceasefire, and a resumption of negotiations between Armenia and Azerbaijan," Biden said in a Sunday statement.
He warned that the escalation of hostilities could lead to a larger regional conflict and called for third parties not to get involved while the Minsk Group tries to get the conflicting sides to the negotiating table.
"The Trump administration also needs to step up its diplomatic efforts, together with fellow OSCE [Organization for Security and Co-operation in Europe] Minsk Group co-chairs France and Russia, to seek a peaceful resolution and to support confidence-building measures,” Biden said.