Սեպտեմբերի 28-ի վաղ առավոտյան ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն օպերատիվ խորհրդակցություն է անցկացրել ՊՆ, ԶՈՒ ԳՇ և ԶՈԻ ղեկավար անձնակազմի հետ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նախարարին է զեկուցվել արցախա-ադրբեջանական շփման գծում և Հայաստանի պետական սահմանագոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակը։
Խորհրդակցության առանցքում էր ադրբեջանական կողմի սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Դավիթ Տոնոյանը տվել է համապատասխան հանձնարարականներ հակառակորդի զսպմա, նախահարձակ գործողությունների կազմաքանդող հակազդման և պաշտպանական բանակին անհրաժեշտ աջակցության ցուցաբերման շուրջ»:

Рано утром 28 сентября министр обороны Армении Давид Тоноян провел оперативное совещание с руководством Минобороны и Генерального штаба Вооруженных сил. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян.
«Тоноян был проинформирован об оперативной обстановке на линии соприкосновения вооруженных сил Карабаха и Азербайджана и государственной границе Армении.
В центре внимания была ситуация, создавшаяся в результате военных действий, развязанных азербайджанской стороной.
Министр дал соответствующие поручения по сдерживанию противника, подрыву его агрессивных действий и оказанию необходимой поддержки Армии обороны», - отметила она.