ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը խորհրդածել է աշխարհի ճակատագրի մասին Խորհրդային Միության պահպանման դեպքում։ Նա այդ մասին կարծիք է հայտնել բրիտանական The Times պարբերականի հետ հարցազրույցում։
«Ինչպիսին կլիներ աշխարհը, եթե Միությունը պահպանվեր․ պատմությանը հայտնի չէ ստորադասական եղանակը։ Բայց կարծում եմ, որ աշխարհն ավելի լավը կլիներ»,- ասել է խորհրդային նախկին առաջնորդը։
Նրա խոսքով՝ Միության փլուզումը վերակառուցման «վերջնարդյունքը» չէր։ «Ոչ մի դեպքում։ Եվ մենք, բնականաբար, դա չէինք ցանկանում»,- պարզաբանել է Գորբաչովը եւ հավելել, որ սխալներ են թույլ տրվել։
«Անհրաժեշտ էր ավելի վաղ դիմել կուսակցության բարեփոխմանը, ԽՍՀՄ-ի ապակենտրոնացմանը, ավելի համարձակ բարեփոխել տնտեսությունը»,- ասել է նա։ Ընդ որում՝ այդ քաղաքականության իրական արդյունքների թվում նա նշում է սառը պատերազմի դադարեցումը, միջուկային զինաթափման մասին համաձայնագրերը, երկրից ազատ ելքը, այլընտրանքային ընտրությունները, բազմակուսակցականությունը։
Նա նաեւ հայտարարել է, որ փոփոխությունների գործընթացը հասցրել է այն սահմանագծին, երբ այն այլեւս անհնար էր հետ շրջել։ Նրա կարծիքով՝ հենց այդ պատճառով տապալվեց 1991 թվականի օգոստոսի պուտչը։ Գորբաչովն ասել է, որ դրա պատճառած վնասը վիթխարի էր․ «Հարված հասցվեց նախագահին եւ Միությանը։ Այնուհետեւ արմատականներն ու անջատողականները ոչնչացրին Միությունը՝ չմտածելով հետեւանքների մասին»։

Бывший президент СССР Михаил Горбачев поразмышлял о судьбе мира в случае сохранения Советского Союза. Он высказал мнение в интервью британскому изданию The Times.
«Как бы выглядел мир, если бы союз был сохранен — история не знает сослагательного наклонения. Но, я думаю, мир был бы лучше. Он был бы стабильнее, безопаснее, справедливее», — сказал бывший советский лидер, передает Lenta
По его словам, распад союза не был «конечным результатом» перестройки. «Ни в коем случае. И, разумеется, мы этого не хотели», — объяснил Горбачев и добавил, что были допущены ошибки.
«Надо было раньше приступить к реформированию партии, децентрализации СССР, смелее реформировать экономику. При этом в числе реальных результатов этой политики он называет прекращение холодной войны, соглашения о ядерном разоружении, свободу слова, собраний, вероисповедания, свободу выезда из страны, альтернативные выборы, многопартийность», — сказал он.
Также он заявил, что процесс перемен довели до того рубежа, когда его стало невозможно обратить. Именно поэтому, по его мнению, провалился путч в августе 1991 года. Горбачев сказал, что ущерб от него был огромный: «был удар по президенту и по Союзу. А потом радикалы и сепаратисты добили Союз, не думая о последствиях».