Անկարայի աջակցությամբ թուրքական մասնավոր ռազմական ընկերությունները Սիրիայում վարձկանների են ընտրում եւ տեղափոխում Ղարաբաղի հակամարտության գոտի՝ Ադրբեջանի կողմում մարտական գործողություններին մասնակցելու համար։ Այս մասին հայտնում է Մեծ Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների պաշտպանության մոնիթորինգի սիրիական կենտրոնը, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
Կենտրոնը գրանցել է Ադրբեջան տեղափոխված առնվազն 850 զինյալի։ Կենտրոնը սեպտեմբերի 29-ին հայտնել էր, որ նրանց թիվը կազմում էր 320, սակայն մեկ օրում հակամարտության գոտի է հասցվել եւս շուրջ 520 մարդ։ Ադրբեջան ուղարկվելիս նրանց հիմնական խնդիր է նշվում առանձին կետերի պահպանությունը, սակայն արդյունքում նրանց ներգրավել են մարտական գործողություններին։
Աղբյուրներին վկայակոչելով՝ Կենտրոնը հայտնում է, որ վարձկանների մեծամասնությունը թուրքոման համայնքի (սիրիացի թուրքմեններ, Սիրիային հյուսիսի թյուրք բնակչություն) ներկայացուցիչներ են։ Անկարային սատարող արաբական խմբավորումները հրաժարվել են զինյալներ տրամադրել։
Մոնիթորինգային կենտրոնի տվյալներով՝ Ղարաբաղում մարտերի ընթացքում արդեն զոհվել է երեք վարձկան, որոնք մարտնչել են Ադրբեջանի կողմում։
Սեպտեմբերի 30-ին BBC-ի արաբական խմբագրությունը նույնպես հոդված էր հրապարակել, որը հիմնված էր վարձկաններից մեկի հետ զրույցի վրա, որը, ինչպես պնդում է պարբերականը, հակամարտությանը մասնակցում է Ադրբեջանի կողմում։
Այսպես՝ սիրիական Jesr Press պարբերականը հայտնել է մարտերի ժամանակ Հոմս նահանգից երկու զոհված վարձկանի մասին։ Նրանցից մեկը թուրքոման (թյուրքական) համայնքի անդամ էր։
Սեպտեմբերի 28-ին Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիայից վարձկաններին Ադրբեջան տեղափոխելու մասին գրել էր բրիտանական The Guardian-ը։ Ադրբեջանում աշխատանքի համար հավաքագրված երեք զինյալ հայտնել են, որ սեպտեմբերի 13-ին իրենց կանչել են Աֆրինի ռազմական ճամբար, որտեղ թուրքամետ զինված կազմավորման դաշտային հրամանատարն իրենց ասել է Ադրբեջանում նավթագազային օբյեկտների պահնորդ աշխատելու հնարավորության մասին։ Հոդվածում նշվում է, որ պայմանագրերը նախատեսված էին 3-ից մինչեւ 6 ամիս ժամկետով՝ ամսական 7-10 հազար լիր (900-ից մինչեւ 1,3 հազար դոլար) աշխատավարձով։ «Մեր հրամանատարն ասաց, որ մենք չենք պայքարելու, ուղղակի օգնելու ենք որոշ շրջանների պահպանությանը»,- զինյալներից մեկի խոսքն է մեջբերում պարբերականը։

Турецкие частные военные компании при поддержке Анкары ведут отбор наемников в Сирии и перебрасывают их в зону конфликта в Карабахе для участия в боевых действиях на стороне Азербайджана. Об этом сообщает расположенный в Великобритании Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека, пишет РБК
Центр зафиксировал переброску в Азербайджан по меньшей мере 850 боевиков. 29 сентября центр сообщил о том, что их число составило 320, однако за сутки в зону конфликта были доставлены еще порядка 520 человек. Основной их задачей при отправке в Азербайджан называлась охраной отдельных точек, однако в итоге их привлекли к боевым действиям.
Центр со ссылкой на источники сообщает, что наемники в большинстве своем представляют туркоманскую общину (сирийские туркмены, тюркское население севера Сирии). Арабские группировки, поддерживающие Анкару, отказались выделять бойцов.
По данным мониторингового центра, в ходе боев в Карабахе погибли уже трое наемников, воевавших на стороне Азербайджана.
Арабская редакция BBC 30 сентября также опубликовала статью, основанную на разговоре с одним из наемников, который, как утверждает издание, участвует в конфликте на стороне Азербайджана.
Так, сирийская газета Jesr Press сообщила о двух погибших в ходе боев наемниках изпровинции Хомс. Один из них был членом туркоманской (тюркской) общины.
28 сентября о переброске в Азербайджан при посредничестве Турции наемников из Сирии писала британская The Guardian. Трое завербованных для работы в Азербайджане боевиков сообщили, что что 13 сентября их вызвали в военный лагерь в Африне, где полевой командир протурецкого вооруженного формирования рассказал им о возможности наняться на охрану нефтегазовых объектов в Азербайджане. В статье говорилось, что контракты были рассчитаны на срок от трех до шести месяцев с ежемесячной оплате в размере 7 — 10 тыс. лир. (от $900 до $1,3 тыс.). «Наш командир сказал нам, что мы не будем сражаться, просто будем помогать в охране некоторых районов», — цитирует газета слова одного из боевиков.