Չիլիի Պատգամավորների պալատը բանաձեւ է ընդունել` ի աջակցություն Արցախի: Չիլիի օրենսդիր մարմինը խնդրել է նախագահին «տեղեկացնել Ադրբեջանին, Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքին այն մասին, որ Չիլին կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել հարձակումները եւ շարունակել հակամարտության խաղաղ, իրավական եւ պատմական լուծում փնտրել ՄԱԿ-ում եւ միջազգային կազմակերպություններում` միջազգային օրենսդրությանը եւ ուժի կիրառման արգելման, ազգերի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի, ժողովուրդների ինքնորոշման եւ վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքներին համապատասխան»:
Բացի այդ, նախագահից պահանջվել են «ցույց տալ բոլոր միջազգային ատյաններում եւ ֆորումներում, որոնցում նա մասնակցում է` լինի դա գլոբալ, տարածաշրջանային, թե երկկողմ, անհրաժեշտությունը, որպեսզի բոլոր անդամ պետությունները դիմեն հակամարտության կողմերին խաղաղ կարգավորման որոնման նմանատիպ կոչով»:
Վերջապես, մերժվել են «հակամարտության կողմ չհանդիսացող ցանկացած կառավարության կողմից ռազմական գործողություններին աջակցելու եւ ռազմական օգնություն առաջարկելու գործողությունները», ինչը հստակ մատնանշում է Թուրքիայի ներգրավվածությունը հակամարտությանը:
Բանաձեւում շեշտվում է, որ «2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին` կիրակի օրը, Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) վրա, որի արդյունքում մի քանի ժամվա ընթացքում մի քանի քաղաքներում սպանվել են հարյուրավոր մարդիկ` զինվորականներ եւ քաղաքացիական անձինք»:
«Չափազանց կարեւոր է, որպեսզի բոլոր երկրները, որոնք դիվանագիտական, հյուպատոսական կամ առեւտրային հարաբերություններ ունեն հակամարտող երկրների հետ, միանան այս կոչին, քանի որ առճակատումը կարող է անցանկալի հետեւանքներ ունենալ, հատկապես` օտարերկրյա պետությունների եւ հատկապես Թուրքիայի հնարավոր միջամտության պատճառով, որը 1915 թվականին իրականացրեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ»,- նշվում է բանաձեւում:

The Chamber of Deputies Chile has adopted a resolution in support of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The Chilean legislature has called on the country’s president to "inform Azerbaijan, Armenia and the Nagorno-Karabakh region that Chile calls for an immediate end to the attacks and to continue seeking the conflict’s peaceful, legal, and historic resolution within UN and international organizations."
In addition, the Chilean president was asked to "demonstrate in all international instances and forums in which he participates—be it global, regional or bilateral—the need for all member states to make a similar call to the parties to the conflict to seek a peaceful settlement."
Finally, "actions by any non-conflict-party government to assist in the hostilities and offer military assistance" were rejected—and this clearly indicates Turkey's involvement in the conflict.
The resolution also states that "on Sunday, September 27, 2020, Azerbaijan launched a large-scale attack on Nagorno-Karabakh (Artsakh), as a result of which hundreds of people—both military and civilian—were killed in several cities in a matter of hours."
"It is extremely important that all countries that have diplomatic, consular or trade relations with the conflicting countries join this call, as the confrontation may have undesirable consequences, especially due to the possible interference of foreign states, especially the possible interference of Turkey, which in 1915 carried out the 20th century’s first genocide—against the Armenian people," the resolution also reads.