Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի հետ։
Զոհրաբ Մնացականյանը Ժան Իվ Լը Դրիանին տեղեկացրեց Արցախում իրավիճակը լուսաբանող լրագրողների նպատակաուղղված թիրախավորման միջադեպերը, մասնավորապես իր գործընկերոջն իրազեկեց Ադրբեջանի թիրախում հայտնված ֆրանսիացի լրագրողների վիճակի մասին։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձան Ադրբեջանի լայնածավալ զինված հարձակման արդյունքում ԼՂ հակամարտության գոտում իրադրությանը: Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանն իր խորը մտահոգությունը հայտնեց արտատարածաշրջանային ուժերի ապակայունացնող գործունեության առնչությամբ` առանձնակի մտահոգություն հայտնելով Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին բացահայտ կերպով ցուցաբերվող անվերապահ և միակողմանի ռազմական աջակցության առնչությամբ։ Նախարարներ Մնացականյանը և Լը Դրիանը ընդգծեցին հակամարտությունում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների անմիջական ներգրավվածության անթույլատրելիությունը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից արված հայտարարությանը, որը պարունակում է ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու կոչ: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց համանախագահների և համանախագահող երկրների դերակատարումը տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների չեզոքացման գործում:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan today held phone talks with Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian.
Mnatsakanyan reported the targeting of journalists providing coverage of the situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and particularly informed his French counterpart about the condition of the French journalists who were under Azerbaijan’s target.
The Armenian and French foreign ministers touched upon the situation created in the Nagorno-Karabakh conflict zone following Azerbaijan’s large-scale offensive. In this context, Minister Mnatsakanyan expressed his deep concern over the destabilizing actions of extra-regional forces and particularly expressed concern about the unconditional and unilateral military support that Turkey is overtly providing to Azerbaijan. The ministers also underscored the inadmissibility of the direct involvement of foreign terrorist militants in the conflict.
During the meeting, the parties touched upon the statement by the co-chairing countries of the OSCE Minsk Group countries, and Mnatsakanyan attached importance to the role of the Co-Chairs and co-chairing countries in the neutralization of threats posed to regional security.