Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի հետ։
Զոհրաբ Մնացականյանը Ժան Իվ Լը Դրիանին տեղեկացրեց Արցախում իրավիճակը լուսաբանող լրագրողների նպատակաուղղված թիրախավորման միջադեպերը, մասնավորապես իր գործընկերոջն իրազեկեց Ադրբեջանի թիրախում հայտնված ֆրանսիացի լրագրողների վիճակի մասին։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձան Ադրբեջանի լայնածավալ զինված հարձակման արդյունքում ԼՂ հակամարտության գոտում իրադրությանը: Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանն իր խորը մտահոգությունը հայտնեց արտատարածաշրջանային ուժերի ապակայունացնող գործունեության առնչությամբ` առանձնակի մտահոգություն հայտնելով Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին բացահայտ կերպով ցուցաբերվող անվերապահ և միակողմանի ռազմական աջակցության առնչությամբ։ Նախարարներ Մնացականյանը և Լը Դրիանը ընդգծեցին հակամարտությունում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների անմիջական ներգրավվածության անթույլատրելիությունը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից արված հայտարարությանը, որը պարունակում է ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու կոչ: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց համանախագահների և համանախագահող երկրների դերակատարումը տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների չեզոքացման գործում:

Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с главой МИД Франции Жаном Ивом ле Дрианом.
Министр проинформировал коллегу об инциденте с умышленным обстрелом азербайджанскими ВС французских репортеров в Карабахе, сообщил о состоянии пострадавших журналистов.
Министры коснулись ситуации в зоне конфликта, возникшей в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана. В этом контексте Зограб Мнацаканян выразил глубокую обеспокоенность в связи с дестабилизирующими действиями внерегиональных сил, особо подчеркнув открытую, безоговорочную поддержку со стороны Турции Азербайджану. Главы МИД подчеркнули недопустимость вовлечения иностранных боевиков-террористов в конфликт.
Стороны коснулись заявления лидеров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, в котором содержится призыв немедленно прекратить боевые действия. Глава МИД РА подчеркнул роль сопредседателей МГ ОБСЕ и стран-сопредседателей в деле нейтрализации угроз региональной безопасности.