Այս պահին շարունակում եմ գտնվել առաջնագծում։ Ինձ հետ են նաև ԱՀ և ՀՀ ԱԱԾ տնօրենները։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Այս պահին շարունակում եմ գտնվել առաջնագծում։ Ինձ հետ են նաև ԱՀ և ՀՀ ԱԱԾ տնօրենները։
Տղաները փայլուն են կատարում իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը։ Ոգևորված եմ մեր զինծառայողների քաջությամբ ու արհեստավարժությամբ և մեր կամավորականների նվիրվածությամբ։
Մի խոսքով, թե՛ առաջնագծում, թե՛ թիկունքում ամուր ենք կանգնած Հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործի դիրքերում։
Նորից կոչ եմ անում մեր ժողովրդի բոլոր զավակներին, միացե՛ք Հայրենիքի պաշտպանության գործին, հիմա է ժամը»։

At the moment, I am still at the front line; the directors of the national security services of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia are also with me. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Haroutyunyan on Saturday stated this on his Facebook page.
"The boys [of the Artsakh Defense Army and volunteers] are brilliantly fulfilling the combat task set before them. I am inspired by the courage and professionalism of our servicemen and the dedication of our volunteers.
In a word, we stand firmly—both on the frontline and in the rear—at the positions of the sacred cause of defending the Homeland.
I call again on all the children of our people to join the work of defense of the Homeland; now is the time," Haroutyunyan added.